Aracınızı ve cebinizi düşünün!

Araç bakımlarının önemi çok büyük. Özellikle uzun yol öncesinde araçların fren, akü ve lastiklerinin güvenilir biçimde kontrol edilmesi, yağ seviyeleri ve suyunun gözden geçirilmesi güvenli bir yolculuk için ihmal edilmemesi gereken noktaların başında geliyor. 

 

Havalar ısındı, yaz geldi. Tatil planları yapıldı.Peki güvenli ve keyifli bir yolculuk için araçlarınızın bakım planlarını yaptınız mı. Tatile ayrılan zamanının sanayi aramak ve servis beklemekle geçmemesi, yollarda kazalara davetiye çıkarılmaması adına uzun yolculuk öncesi araç bakımı yaptırmak ihmal edilmemesi gereken noktaların başında geliyor. 

 

Araç bakımı, otomobil sahibi olan her sürücünün bilgi sahibi olması gereken önemli hususların başında yer alıyor. Aracınız ne durumda olursa olsun bakımının iyi ve düzenli şekilde yapılmadığı durumlarda aracınızın kondisyonu olumlu şekilde etkilenmez. Bu nedenle araç bakımı oldukça önemlidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Aracınızın iyi bir kondisyona sahip olması ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilmeniz için periyodik bakımları da atlamamanız oldukça önemlidir. Kontrolleri ve bakımı yapılmış bir araba ile trafikte çok daha rahat, güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. 

 

Aracım yeni demeyin!

 

Aracınız yeni de olsa veya iyi kondisyonda olduğunu düşünseniz de zorunlu araba bakımını gereken sıklıklarda yaptırmanız oldukça önemlidir. Zorunlu araç bakım rutinleri, aracınızın çok daha dayanıklı ve güvenli bir sürüş deneyimi sunmasına yardımcı olur. Bakımlarınızı düzenli olarak yaptırmanız aracınızın uzun vadede çıkarabileceği bakım ve onarım maliyetlerini de önemli ölçüde azaltacaktır. Aracınızın hangi aralıklarla periyodik bakıma girmesi gerektiği ise modeline, markasına ve kilometre aralığına göre değişikenlik gösterebilmektedir. Hibrit ve benzinli araç modelleri genellikle her 15 bin km’de, dizel araçlar ise 10 - 20 bin km aralığında periyodik bakıma girmelidir.  

 

Periyodik bakımda yapılması gerekenler:

 

Hava ve polen filtresi

 

Hava filtresinin temizliği oldukça kolay olsa da uzun süre aynı hava filtresini kullanmanız aracınızda problem yaratabilmektedir. Periyodik bakıma götürdüğünüz aracınızın hava filtresi profesyonel destek ekibi tarafından incelenir ve değiştirilir. Hava filtresi motoru koruyan en önemli parçalardan biri olduğu için düzenli aralıklarla temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Yazın sıcaklardan kışın da soğuklardan sizi koruyan araç klimanız da bakıma ihtiyaç duyar. Polen filtresi ise klimanızın temiz ve performanslı çalışmasını sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Periyodik bakım sırasında bu filtre değiştirilir ve aracınızın içerisine klimasından gelen hava çok daha temiz olur.

 

Motor bakımı

 

 

Arabanın en önemli parçası olan motor, profesyoneller tarafından düzenli aralıklarla incelenmelidir. Uzun yollar için dayanıklı ve yüksek performanslı bir araç istiyorsanız, profesyonellerin düzenli aralıklarla aracınıza bakım yapmasına izin vermelisiniz.

 

 

Rot balans ayarı

 

Rot ve balans ayarları, aracınızın dengede kalmasını, yol tutuşunu ve manevra kabiliyetini etkileyen önemli bir unsurdur. Periyodik bakım sırasında bulunulan mevsime de dikkat edilerek rot balans ayarları en iyi şekilde yapılır.

 

 

Fren balata bakımı

 

Sürüş deneyiminiz sırasında sizi etkileyen en önemli unsurlardan biri fren hissiyatınızdır. Aracınızın fren sağlığı hem sizin hem de trafikteki diğer kişilerin güvenliğini doğrudan etkiler. Periyodik bakım sırasında fren ve balata bakımı yapılabilir, gerekliyse değişim de gerçekleştirilmektedir.

 

Lastik bakımı

 

Sürüşü etkileyen bir diğer unsur ise lastiklerinizdir. Lastikler aracınızın direksiyonuna nasıl tepki vereceğini etkiler. Periyodik bakımda mevsime ve aracınıza en uygun lastik takılır, aynı zamanda lastiklerinizin bakımı yapılarak güvenli bir sürüş deneyimi elde etmeniz sağlanır. Yol tutuşunu önemli ölçüde etkileyen ve aracınızın ömrünü uzatan parçalardan biri de süspansiyonlardır. Periyodik bakım sırasında amortisör, askı sistemler denge çubukları gibi birçok parçanın bakımı yapılarak aracınızın ömrü uzatılır.

 

Akü bakımı

 

Aracınızı çalıştırabilmeniz için en önemli parçalardan biri aküdür. Periyodik bakımda aküler kontrol edilir ve temizlenir. Akü bakımı yüksek voltaj sebebiyle oldukça tehlikeli olduğu için profesyoneller tarafından yapılmalıdır. 

 

Araç bakımı tercih değil gereklilik

 

 

Uzun yol öncesi sürücülerin dikkat etmesi gereken noktalara dair bilgilendirmede bulunan Rabam CEO’su Murat Günay, “Tatil zamanlarında uzun yola çıkacaklar için araç bakımı yatırmak tercihten öte bir gerekliliktir. Tatile ayrılan kısıtlı günlerde yolda kalmamak, araç arızalarıyla uğraşmamak ve çok daha önemlisi kazalara sebebiyet vermemek için araç bakımı asla ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir yolculuk için araçların periyodik bakımı, lastik kontrolü ve fren kontrollerinin muhakkak yaptırılması gerekir. Ayrıca muayene eksikliğinden dolayı tatil yolundaki polis kontrollerinde araçlar bağlanabilir. Bir diğer açıdan da bakım yapılmayan araçlar, motor verimliliğini kaybeder ve yakıt tüketimini de artırır. Bu durum da araç sahiplerine ek maliyet yükü getirir" dedi.