Advertisement

Aracınızı kışa hazırlamanın püf noktaları

Kış ayları geldi çattı. Yağmur, kar, don gibi sürücüleri zor durumda bırakan hava koşullarından minimum etkilenmek için motor yağı, fren, antifriz ve akü gibi periyodik bakımların yaptırılması önemli fakat özellikle lastiklerin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi hayati öneme sahip.

 

 

Kış lastiği kullanımı 1 Aralık 2023 tarihiyle birlikte zorunlu olarak uygulamaya başlayacak. Yaklaşan bu tarih kış aylarının geldiğini muştuluyor. Kış aylarının yaklaşması da yağmur yağışlarının artması, kar yağması, yolların donması, yolların kayganlaşması, kaza riskinin artması, görüş mesafesinin azalması demek. Tüm bunların getirdiği zorluklara azami derecede maruz kalmak için sürücülerin önlem alması hayati öneme sahip. ‘Kış geldi arabamla ilgili ne yapabilirim ?’ sorusunun cevabını Aşin Otomobil ve Rabam verdi.

 

Düşük basınç dengeyi bozuyor

 

Özellikle ani hava değişimlerinin lastikten motor yağına otomobillerin birçok noktasına olumsuz etki ettiğini söyleyen Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Haftada bir gün lastik basınçlarını kontrol etmek, sürücüleri lastik ve yürüyen aksam masraflarından kurtaracaktır. Artık birçok otomobilde Lastik Basıncı Kontrol Sistemi bulunsa da doğru basınç değerlerinin sisteme girildiğinden emin olmak gerekiyor. Düşük basınç direksiyonun ağırlaşmasına, yol tutuş dengesinin bozulmasına ve fren mesafesinin uzamasına sebep oluyor” dedi.

 

 

Zemini tespit edin kaçağınız olabilir

“Düzenli kontrol ve bakımları aksatılan otomobillerde, sistemli şekilde arızalar ardı ardına geliyor” diyen Erdem, “Bunun en önemli sebeplerinden birisi hava sıcaklığının düşmesiyle sertleşen contalar ve hortumlar. Park ettiğiniz alandan aracınızı aldıktan sonra zemine bakın; eğer yapışkan ya da farklı renkte bir sıvı tespit ederseniz soğutma sıvısı ya da motor yağı kaçağınız olabilir. Yüksek maliyetli işlemlerle karşılaşmamak adına araç sahipleri genel kontrol için kış etkisini hissettirmeden servis ziyaretinde bulunmalı” ifadesini kullandı.

 

Dengeli ve konforlu sürüş için doğru lastik

 

Havaların soğumasıyla birlikte meydana gelen hava muhalefetleriyle, yol ve sürüş güvenliğine daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirten Rabam Kurucusu R. Kaan Aydoğan, “Doğru mevsimde doğru lastik kullanımı araç güvenliğini sağlayan temel unsurların başında gelir. Bilinenin aksine kış lastikleri yalnızca karlı ve buzlu yol koşullarında kullanılmak üzere değil, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü değişken hava ve yol koşulları için tasarlanmışlardır. Sürücüleri en çok zorlayan ıslak, çamurlu, kaygan, karlı, erimiş karlı ve buzlu zeminlerde kış lastiklerindeki özel karışım lastiğin sertleşmesini engelleyerek, güçlü çekiş, güvenli frenleme ve viraj alma özellikleriyle dengeli ve konforlu sürüş sağlar” diye konuştu.