Aracınızı bayiden alın

Bayilerle, 2. el araç satan galericiler arasında kurulan düzen nedeniyle vatandaşlar ‘sıfır’ araçlara liste fiyatının çok üzerinde sahip oluyor. Bu düzene müdahale etmek yerine vatandaşlara öneride bulunan bazı yöneticiler, “Sanat eseri satmıyoruz. Vatandaşlar biraz beklesin bayiden aracını alsın" ifadelerini kullandılar.

 

 

Pandemi, çip krizi, tedarik sorunu, enerji fiyatlarının artışı, dövizdeki dengesizlik derken Rusya-Ukrayna savaşı bir çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkiledi. Tüm bu belirsizlikler ve dövize bağlı olarak sürekli artan araç fiyatları vatandaşları ‘ne de olsa fiyatı artacak, hemen araç alayım’ noktasına getirdi. Bundan dolayı da otomobil ihtiyaçtan çok bir yatırım aracına dönüştü. Her ne kadar bayide bulamadığı ‘sıfır’ aracın ikinci el satan galeride olmasına şaşırsa da vatandaşlar, parasını değerlendirmek için fahiş fiyattan satışa çıkan otomobilleri satın alıyor.

 

 

VATANDAŞLAR ARAÇ BULAMIYOR

 

“Bayiler ve galeriler arasında kurulan sistemden ötürü vatandaşlar hem araç bulamıyor hem de pahalı fiyattan satın alıyor. Buna müdahale edemez misiniz? sorusuna cevap veren bir yönetici, “Sanat eseri satmıyoruz, almasınlar galericiden araç, beklesinler 2-3 ay sonra bayiden alsınlar. Bayi ve galericiler istediğine aracı satabilir. Bizim buna karışmamız söz konusu değil” dedi. Nitekim galericiler, bayiye dönünce ilgili Bakanlık da bu duruma bir zaman sonra müdahale etti. 

 

DAHA PAHALI SATACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

 

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi. Yalçın, “Araç fiyatları artmaya devam ediyor. İnsanlar da bu nedenle araca yatırım yapıyor. Örneğin bir kişinin istediği aracın yetkili satıcıda 1 milyon 500 bin TL, galeride 1 milyon 800 bin TL olduğunu düşünelim. Ama yetkili satıcıda araç yok. İnsanların bazıları da Eylül-Ekim ayına kadar yetkili satıcıya aracın gelmesini beklemek yerine, tercihini galeriden yana kullanıyor. Çünkü aldığı aracı ileride daha pahalıya satacağını düşünüyor. İnsanlar, ihtiyaç ya da yatırım için araç alıyorlar, almaya da devam edecekler” açıklamasını yaptı.

 

 

MAKAS AÇILDI, ÇÖZÜM İKİNCİ EL OLDU

 

“Bu yıl ikinci el ile sıfır araç arasındaki fiyat farkı daha da arttı, makas açıldı. Bu durum da ikinci el araç piyasasına olumlu yansıdı” açıklamasını yapan Hüsamettin Yalçın, “Yaşanan fiyat artışına karşın; ikinci el ile sıfır araç arasındaki fiyat farkının çok açılmasından dolayı ikinci ele muazzam bir talep var. A, B, C segmentlerindeki ortalama sıfır araç fiyatları, aynı segmentteki ortalama ikinci el araç fiyatlarına kıyasla 2 katına çıktı. Zaten artık 315 bin TL’nin altında sıfır otomobil modeli kalmadı. 400 bin TL’nin altında ise sadece 20 adet otomobil modeli bulunuyor. Yaşanan bu durum da ikinci el pazarındaki hareketliliği etkiliyor” dedi.