Cherry'e, Türk eli değecek

5 yıl önce Türkiye pazarından çekilen Çinli otomotiv üreticisi Chery, yeni modelleriyle geri dönüyor. Kalitesini, teknolojisini ve tasarımını değiştiren ve geliştiren Chery, ülkemizde yatırım yaparak fabrika da kurmak istiyor.

 

 

Yapılan bir araştırmaya göre Türk otomobil tutkunlarının yarısı elektrikli araç almak istiyor. Ülkemizde üretim ve satış yapan markaların ardı ardına elektrikli araçlarını pazara sürmesi bunun bir göstergesi olsa da, son zamanlarda yeni markalarda Türkiye pazarına giriş yaptı. Örneğin Tesla, yakın zamanda pazarda yer alacak. Çinli üreticisi Skywell tam elektrikli ET-5 modeliyle çoktan yüksek satış adetlerine ulaştı. Şimdi de bir diğer Çinli marka, Chery ilk olarak satış, daha sonra da üretim için ülkemize giriş yapıyor.

 

2008’DE GELDİ 2017’DE GİTTİ

 

 

Tabii bu Chery’nin, Türkiye’deki ilk hikayesi değil. 2008 - 2017 yılları arasında Mermerler Otomotiv tarafından pazarda yer alan Chery tasarım, teknoloji ve güvenilirlik açısından izlenimi pek iyi değil. Fakat o günden bugüne dönüşen ve değişen otomotiv teknolojisi gibi Chery’nin modelleri de çok değişti. Şöyle ki Chery, ürettiği modellerle, Çin markalarının küresel pazarlarda ihracatında birinci sırada yer aldı. Bu doğrultuda pazar ağını genişletmek isteyen Chery, daha önce çekilmek zorunda kaldığı Türkiye pazarına, ilk etapta 3 modeliyle dönüş yapıyor.

 

YATIRIM İÇİN İYİ BİR ZAMAN

 

 

Chery’nin Türkiye’ye dönüşüyle ilgili açıklamalarda bulunan Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Zhenghai Mei, Türkiye pazarına her zaman çok büyük önem veriyoruz. Son 20 yılda çok önemli tecrübeler edindik. Yeni Chery ürünlerimizin sadece kalitesini değil, aynı zamanda tasarımını ve işlevini de geliştirdiğimizi görebilirsiniz. Yeni Chery'nin marka imajı Türkiye'de 10 yıl önceki Chery'den tamamen farklı. Şimdi Chery'nin tekrar Türkiye'ye dönmesi için iyi bir zaman” ifadelerini kullandı.

 

 

YENİ İMAJ VE TEKNOLOJİ

 

Türkiye'de 10 yıl önce birkaç modelle yaptıkları deneyimin artık tarih olduğunu ve Chery'nin yepyeni bir imaj ve teknolojiyle İstanbul'da kendi genel müdürlüğünü kuracağını dile getiren Mei, "Hem ortaklarımızla hem de son kullanıcılarla her zaman birlikte olacağız ve en kaliteli ürünü, en iyi tasarım arabaları sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bu yıl içerisinde Tiggo 7 Pro, Tiggo 8 Pro ve Omoda 5'i Türkiye'de piyasaya süreceklerini ve yılın geri kalan kısmında da elektrikli otomobilleri de Türkiye pazarında satışa sunacağız” dedi.

 

'TÜRKİYE’DE ÜRETİP AVRUPA’DA SATACAĞIZ'

 

“Türkiye'ye neden dönüyoruz biliyor musunuz?” diyen Mei şunları söyledi: “Türkiye çok büyük bir otomotiv pazarı ve birçok marka Türkiye'ye yatırım yapıyor. Türkiye, Avrupa ile Asya arasında yer alması nedeniyle en önemli pazarlarımızdan biri. Türkiye pazarında gelişmemizle birlikte adım adım Türkiye'de bir üretim tesisi kuracağımıza ve araçlarımızı Avrupa'ya ihraç edeceğimize inanıyorum. Bu, bizim beş yıllık strateji planımız dahilinde.”

 

 

3 MODELLE PAZARA GİRİŞ YAPACAĞIZ

 

Chery ilk aşamada ACTECO serisi 1,6 lt’lik benzinli motorlarla donatılmış 3 SUV modelini Türkiye pazarına sunmayı planlıyor. Bu modellerden biri tamamen sportif coupe SUV modeli Omoda 5. 5 koltuklu kompakt SUV modeli Tiggo 7 Pro ve 7 koltuklu orta boy SUV modeli Tiggo 8 Pro ise Türkiye pazarına girecek diğer modeller olacak. Bu üç modelin satışlarına yılın son çeyreğinde başlanması planlanıyor.

 

Çip sorununun birçok otomobil üreticisini etkilediğine söyleyen Mei, “Chery'nin ürünlerinde tedarik sorunu bulunmuyor. Olgunlaşmış bir yapımız bulunuyor, pandemi döneminde diğer araba markalarının yaşadığı tedarik sorununu yaşamıyoruz Bu bizim en büyük avantajımız” dedi.