Ford Mondeo: Çekici ve ağırbaşlı

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Ford Mondeo, cesur ve çekici tasarımının yanı sıra sürüş konforu ve teknolojileri ile segmentindeki iddiasını artırırken, sektörde bir ilk olarak sunulan hava yastıklı arka emniyet kemerleri gibi güvenlik özelliklerinin yanı sıra dinamik LED farlar ve çok  noktadan masaj fonksiyonlu deri koltuklar gibi üstün donanım özellikleri ile ön planda duruyor.

 

 

Ford Mondeo her açıdan etkilemeyi başarıyor. Özellikle ön tasarımı mest ediyor. Far grubu ve ince tasarım çizgileri Mondeo'yu hem agresif hem de sportif kılıyor. İç tasarımdaki büyük değişim ve teknolojik donanımlar Ford Mondeo'yu farklı kılan detaylardan. 

 

Mondeo, devasa büyüklüğü, genişliği, ferahlığı, konforu ve sunduğu rahat kullanımı ile bir makam aracı gibi. Diğer yandan gaza dokunduğunuzda güven veren, sürüş keyfi ve zengin donanımı ile sportif bir araç gibi. 

 

 

Mondeo'nun iç mekanında dikkat çeken ilk unsur, artan kalite algısı oluyor.  İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği çok başarılı. Ford tüm modellerinde olduğu gibi Mondeo'da da fazlasıyla teknolojiden payını alıyor. 

 

 

Yeni dokunmatik ekranın kullanımı çok kolay. Birçok özelliği bu ekran üzerinden takip edilebiliyor. Müzik sistemine hayran kalmamak imkansız. 

 

Mondeo'nun iç mekanı çok geniş ve ferah. Herhangibir baş ve diz mesafesi sıkıntısı yaşanmıyor. Koltukları çok rahat. Rahatsız edici bir unsur bulunmuyor. Ford Mondeo çok keyifli bir otomobil. Dış tasarımındaki çekicilik iç tasarımına ve performansına da fazlasıyla yansıyor. Sürüşünden keyif aldığım nadir otomobillerden birtanesi diyebilirim. 

 

Tepkileri çok başarılı. Devasa büyüklüğüne nispeten performansı spor bir otomobil kullanıyor hissini yaşatabiliyor. Bu durum sürücüye büyük keyif veriyor. Özellikle uzun yolculuklar için çok başarılı ve kullanışlı bir otomobil. Adeta otobanda süzülüyor. 

 

Direksiyon tepkileri ve süspansiyon sistemi gayet başarılı. Yakıt tüketimi de sınıf tsandarlarında. Ford mondeo keyif veren bir otomobil. Kullanırken 'yol bitmesin' dedirten ve kendini özleten bir araç. Kısacası rakiplerine göre iyi bir yol arkadaşı diyebilirim.