Advertisement

Elektrikli araç sahipleri dikkat!

Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan elektrikli araçlarla ilgili önemli bir uyarı yapıldı. Meteoroloji uzmanları, bu yazın çok sıcak geçeceği konusunda uyarıyor. Sıcak havalar, elektrikli araçların pilini ve menzilini etkiliyor. Uzmanlar, yazın elektrikli araçları verimli ve güvenli bir şekilde kullanmak için alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

 

 

Yaz mevsimi yaklaştı ve havalar ısınmaya başladı. “Sıcak havalar çevre dostu elektrikli otomobillerin performansını düşürüyor” diyen Elaris Genel Koordinatörü Volkan Demir, yazın elektrikli araçları verimli ve güvenli bir şekilde kullanmak için alınması gereken önlemleri paylaştı. Demir, elektrikli araçlarda şarj ve kullanımında dikkat edilmesi gereken önlemler şöyle sıraladı;

 

Nelere dikkat edilmeli

 

- Pilin elektronik aksamı bozuluyor: Amerikan Otomobil Üreticileri Birliği'nin (AAA) 2020 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, sıcaklar 35 dereceye ulaştığında elektrikli otomobillerin menzilleri yüzde 17 düşüyor. Lityum iyon piller en iyi 20-25 derece sıcaklık aralığında çalışıyor. Sıcaklıklar 45-50 derecenin üzerine çıktığında ise pilin elektronik aksamı daha hızlı bir şekilde bozuluyor ve şarj performansında genel bir düşüş oluyor. 

 

- Şarj istasyonu güneş almayan bir yere kurulmalı: Pil aşırı ısınma noktasına yaklaşıldığında akünün şarj hızı düşüyor. Akü, güvenlik nedeniyle pilin soğuması için şarj işlemini durduruyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında araç aküsünün soğutma sistemi büyük önem taşıyor. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için şarj istasyonunun her zaman güneş almayan veya güneşten korunan bir yere kurulması gerekiyor.  

Gece şarj etdilmeli

 

- Şarj işlemi akşam veya gece saatlerinde yapılmalı: Sıcak havalarda maksimum kapasitede pil şarj etmek de risk teşkil ediyor. Çünkü sıcaklar pilin aşırı ısınmasına neden oluyor. Elektrikli otomobillerini akşam veya gece saatlerinde şarj etmelerini öneriyoruz. Böylece, yüksek sıcaklıkların araç performansı üzerindeki etkilerini önlemek ve aynı zamanda şarj cihazının kapasitesinin daha iyi kullanılmasını sağlamak mümkün hale geliyor. 

 

- Pil yüzde 80 doluluk oranıyla şarj edilmeli: Yazın elektrikli otomobillerin pilini yüzde 100 yerine yüzde 80 doluluk oranıyla şarj etmek gerekiyor. Çünkü pili tam şarj etmek, daha fazla iç direnç ve ısı oluşmasına neden olarak pilin ömrünü kısaltıyor.  

 

-12:00 ile 15:00 saatleri arasında araç kullanılmamalı: Günün en sıcak saatlerinde yani 12:00 ile 15:00 saatleri arasında araç kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Çünkü sıcak nedeniyle aşırı ısınan pil, enerji kullanımını önemli ölçüde artırıyor.

- Klima kontrollü olarak kullanılmalı: Yazın klima kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Klimayı kontrollü kullanmak gerekiyor, aksi halde aracın menzili düşüyor.

 

Elektrikli araçlar giderek yaygınlaşırken, şarj sırasında güvenlik konuları da önem kazanıyor. Elektrikli araç şarjı sırasında güvenlik, teknoloji ve kullanıcı bilinciyle sağlanır. Güvenlik önlemleri hem şarj istasyonlarında hem de araçlarda sürekli olarak iyileştirilmektedir. Bu önlemler, elektrikli araç kullanıcılarına güvenli ve huzurlu bir deneyim sunar.