Dijital Dünyada Dev Adım Toyota'dan

Sektöründe dünyada bir ilki gerçekleştiren Toyota Türkiye, sanal ve gerçek dünyayı birleştirdi. Artık siz showrooma değil, showroom sizin ayağınıza geliyor… 

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Otomotiv ve teknoloji dünyasının öncü markası Toyota, bir ilke daha imza atarak dünyanın ilk ''İnteraktif showroom''unu Türkiye'de kullanıma sunuyor. Yeni uygulama ile Toyota'nın showroom danışmanları, üzerinde sensör ve kameraların olduğu dijital bir gözlükle tüm modeller ve merak edilen her türlü bilgiyi, sesli ve görüntülü olarak müşterilerinin akıllı telefonlarına, tabletlerine veya bilgisayarlarına anında iletecek. Bilgisayarlar ya da akıllı telefonlardan herhangi bir ücret ödemeden bağlanılan sistemde, satış danışmanının gözünden modeller her türlü detayına kadar incelenebiliyor. 

 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR 

Hololens teknolojisiyle geliştirilen "İnteraktif Showroom" uygulamasında satış danışmanları, sensörlü dijital gözlükleri sayesinde müşterilerle interaktif iletişime geçecek. Telefon tablet ve bilgisayarlar üzerinden görüntülü görüşme uygulamaları sayesinde, danışman o an neye bakıyorsa müşteri de bu görüntüyü görecek.

 

İzin verilmesi durumunda danışman da karşıdaki kişinin görüntüsünü kendi gözlüğü üzerinde görebilecek ve sesli olarak iletişime geçecek. Böylece showroom müşterinin ayağına kadar gelmiş olacak. Görüşme sırasında aksesuar, fiyat gibi müşterinin ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgi de sözlü ve görsel olarak verilebilecek. İstanbul Autoshowfuarındaki tanıtımla hizmete girecek yeni uygulamaya  "toyota.com.tr"  üzerinden interaktif showroom için hazırlanan özel bir sayfadan erişecekler.

 

SANAL DÜNYADA GERÇEK BULUŞMA

 

Araştırmalarda otomobil satın alma eğiliminde olanların büyük çoğunluğunun ilk olarak dijital kaynakları kullandığını söyleyen Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt,Toyota'nın devreye aldığı "interaktif showroom" uygulamasının yeni bir döneme öncülük edeceğini belirtti.

 

Toyota'nın ilklerin markası olduğunu hatırlatan Bozkurt, markanın sektöre kazandırdığı birçok ilkler olduğunu söyleyerek söyle devam etti; "Günümüzde en değerli şey zaman. Artık internet üzerinden on-line alışverişler oldukça fazla. Otomotiv sektörüne baktığımızda da üç beş sene öncesine kadar, otomobil almak isteyenler araştırmalar yapar, bayileri ziyaret eder ve bunun sonrasında karar verirlerdi. Bugün geldiğimiz noktada en çok iki bayi ziyareti yapılıyor.  Bu giderek tek bayi ziyaretine doğru gitmeye başladı.

 

Zamanın çok kıymetli olduğu bu dönemde bilgiler internet üzerinden alınıyor. Biz statik bilgiler vermek yerine interaktif bir hizmet sunarak zamandan tasarruf edilmesini sağlamayı amaçladık. Bulundukları yerde Toyota bayisi olmayanlara ya da zamanı efektif kullanmak isteyenlere kendilerini showroom'da hissettirecek yeni bir teknolojiyi devreye alıyoruz. Uygulamamız sayesinde müşterilerimizle bir anlamda sanal ve gerçek dünyada buluşturarak sektörümüzde yeni bir dönemin kapısını açıyoruz."

 

Bozkurt,dijitalleşmenin her zaman gündemlerinde ilk sıralarında yer aldığını ifade ederek; "Toyota ülkemizin gelişen teknolojiyi en başarılı şekilde uygulayan şirketlerin başında geliyor. Bunun sonucunda da Toyota olarak Accenture Dijitalleşme Endeksi araştırmasında en başarılı şirket olduk. Teknolojiyi her zaman etkin ve rasyonel biçimde uygulayan otomotiv markası olarak, dijitalleşmenin markamızın algısıyla pekiştirdiğine inanıyoruz." dedi.