Bozkurt: Türkiye'ye ve ekonomiye güvenimiz tam

 

 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) ve ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, ALJ Grup'un Türkiye pazarının potansiyelini çok iyi bildiğini ve yatırım yapılmaya değer bir ülke olarak gördüğünü belirterek, "Bu fikrimiz hiç değişmedi. Büyük bir istekle ve kararlılıkla yatırım yapmaya devam edeceğiz. ALJ olarak, halen üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni bir yatırım projesini de yılın son çeyreğinde kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

 

 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) ve ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, ALJ Grup'un Türkiye pazarının potansiyelini çok iyi bildiğini ve yatırım yapılmaya değer bir ülke olarak gördüğünü belirterek, "Bu fikrimiz hiç değişmedi. Büyük bir istekle ve kararlılıkla yatırım yapmaya devam edeceğiz. ALJ olarak, halen üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni bir yatırım projesini de yılın son çeyreğinde kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

 

AA muhabirine 2016'nın yedi ayını değerlendiren ve yılın kalanına ilişkin hedeflerini paylaşan Bozkurt, 15 Temmuz nedeniyle kamuoyu ile detayları paylaşılamayan teşviklerin en kısa sürede açıklanarak hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. 

 

Otomotiv Distribörleri Derneği'nin (ODD) 7 aylık sonuçlarına değinen Bozkurt, "Otomobil ve ticari araç pazarında temmuzda yüzde 30'luk bir düşüş görülmekte. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında 64 bin 218 araç satışı gerçekleşirken, bu yılın aynı ayında satışlar 45 bin 566 olarak gerçekleşti. Temmuz ayındaki satış rakamını 15 günlük bir satış olarak değerlendirmek daha doğru olur düşüncesini taşıyorum. 15 Temmuz sonrası otomobil satışlarında yaşanan durgunluğa baktığımızda bu rakamın olumsuz değerlendirilmemesi görüşündeyiz." diye konuştu. 

 

Bozkurt, 15 Temmuz'da yaşanan kalkışma hareketinin doğal olarak satışlara olumsuz yansıdığını aktararak, "Ancak sağlam temeller üzerinde oturan ekonomimiz, kırılmaya yol açacak bu tip gelişmeler karşısında eskiden olduğu gibi uzun süreli bir durgunluğa girmiyor. Önümüzdeki 5 aylık süreçte bu düşüşün toparlanma sürecine gireceğini ve normal seviyelere geleceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı. 

 

Mevcut duruma bakıp tüm parametreler değerlendirildiğinde ekonomik düzenin devam ettiğini kaydeden Bozkurt, "Dolayısıyla, son yaşanan olayların da bundan sonraki süreçte otomobil satışlarını ciddi oranda etkileyeceğini düşünmüyoruz. Toyota olarak yıl sonu toplam pazar tahminimiz; 15 Temmuz öncesinde planlanan ekonomik teşviklerin bir an önce gerçekleştirilmesi durumunda, normalleşmenin tüm sektörlere yansımasıyla, otomotiv satışları da toparlanacaktır, bu durumda geçen seneye yakın bir pazar gerçekleşebilir." şeklinde konuştu.

 

 

"TEŞVİKLERİN EN KISA SÜREDE AÇIKLANARAK HAYATA GEÇİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ" 

 

Bozkurt, yılın son 5 ayından ümitli olduklarına işaret ederek, alınacak bir dizi önlemlerin ekonominin önünü açacağını ve normalleşmeye doğru daha hızlı bir geçiş sağlayacağını ifade etti. 

 

Daha önce açıklanan teşvikler arasında yer alan ticari taksiler ile ilgili ÖTV uygulaması ve şehit ailelerine tanınacak ÖTV muafiyeti gibi uygulamaların sektöre destek vereceğini vurgulayan Bozkurt, "Ancak; gündemde olan teşviklerin bir miktar daha genişletilmesi, farklı sektörlere de yayılması ekonomik anlamda daha da büyük bir ivme kazandıracaktır." dedi. 

 

Toyota olarak yılın ilk 7 ayını 7'nci marka olarak tamamladıklarını belirten Bozkurt, "Araç bulunurluk sorunu yaşadık ve bu durum satış rakamlarımıza da doğal olarak yansıdı. Marka olarak önümüzdeki 5 aylık süreci değerlendirirsek pazar koşullarının eski dinamiğine kavuşacağını söyleyebilirim. Burada önemli olan konulardan biri de kurlardaki dalgalanmalardır. Öncelikle son yaşanan olayların ardından kurlardaki dalgalanmayı neredeyse fiyatlarımıza yansıtmadık diyebilirim. Sadece bir-iki modelimizde yüzde 2'ler civarında bir fiyat artışı meydana geldi." bilgisini verdi. 

 

Bozkurt, bunun yanı sıra Türkiye'de üretilen modelleri Corolla'nın haziran sonunda satışına başlanan yeni modelinin, yine Türkiye'de üretilecek olan ve kasım ayı sonuna doğru satışına başlanacak C-HR'nin satışlarını hızla artıracağını ve yıl sonunda belirledikleri hedeflere ulaşarak geçen yıl olduğu gibi bu yılı da ilk 5 marka içerisinde yer alarak kapatacaklarını anlattı.

 

 

 "ALJ OLARAK YENİ BİR YATIRIM PROJESİ AÇIKLAYACAĞIZ" 

 

Ali Haydar Bozkurt, başta Toyota Pazarlama ve Satış AŞ olmak üzere ülkede farklı alanlarda yatırımlar da yapan yabancı yatırımcı grup olan ALJ'nin, Türkiye'ye ve Türkiye'nin ekonomik potansiyeline çok güvendiğini belirterek, şunları kaydetti: 

 

"Ülkemizde yaşanan son gelişmeler de ALJ Grup'un Türkiye'ye olan bakışını asla değiştirmemiştir. Ülkenin önemli bir sınavdan geçtiğini düşünüyoruz. Türkiye'yi, alınacak bazı önlemler ile birlikte yatırımcılar için çok daha fazla fırsatların ortaya çıkabileceği bir ülke olarak değerlendiriyorum. Şu anda yurt dışı pazarlarda bir şaşkınlık olabilir ancak bizim gibi Türkiye'yi bilen ve uzun yıllar Türkiye'de yatırımlarına devam eden yabancı gruplar bu ülkenin dinamiklerini iyi biliyor.

 

Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'nin geçtiğimiz hafta iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda dile getirdiği, Türkiye'deki yabancı yatırımcılar ile iş birliği yapıp ülkemizin önemini ve dinamik ekonomisini tüm dünyaya aktarma düşüncesini çok olumlu buluyor ve destekliyorum. Tüm finans merkezlerine, yabancı şirketlere gidilecek olması çok önemli bir adımdır ve karşılığını mutlaka bulacaktır." 

 

Türk profesyonellerine de önemli bir görev düştüğünü dile getiren Bozkurt, "Bizler de ülkemizin dinamiklerini çok doğru aktarmalıyız. Şu anda bizim grubumuz Türkiye pazarının potansiyelini çok iyi biliyor ve yatırım yapılmaya değer bir ülke olarak görüyor. Bu fikrimiz hiç değişmedi. Büyük bir istekle ve kararlılıkla yatırım yapmaya devam edeceğiz. ALJ olarak, halen üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni bir yatırım projesini de yılın son çeyreğinde kamuoyuna açıklayacağız." bilgisini verdi.