YENİ PEUGEOT RİFTER

YENİLİK / 2019-03-18 11:28:26

Yavuz MÜFTÜOĞLU / Gaziantep

 

Peugeot'nun hafif ticari araç segmentindeki yeni üyesi SUV görünümlü yeni Peugeot Rifter, 100 ve 130 Hp'lik iki dizel motor, 5 ve 6 ileri düz, 8 ileri Tam Otomatik EAT8 şanzıman seçeneği ile 114 bin TL'den başlayan fiyatlarla Türkiye'de satışa sunuldu. 

 

Yeni Peugeot Rifter, Türkiye'de bugün itibariyle 114 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 27 Şubat tarihinde ön siparişe açılan yeni Peugeot Rifter, lansmana özel 50 bin TL için 12 ay %0 faiz kredi kampanyası ile müşterilerine sunulacak. 

2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünya lansmanı yapılan yeni Peugeot Rifter, düzenlenen basın test sürüşü etkinliği ile Türkiye'de tanıtıldı. Basın toplantısının açılışında konuşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, Groupe PSA'nın Push To Pass stratejisi doğrultusunda Türkiye'de 5 yıldır büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü belirterek, "2018 yılında toplam otomotiv pazarı yüzde 35 daralırken Peugeot Türkiye, yüzde 4.9 pazar payı ile 7. sıraya yükseldi" dedi. 2019 yılında pazarın iyimser tahminle 500 bin adet civarında gerçekleşeceğini öngördüklerini hatırlatan Anaç, bu yıl asıl ataklarını hafif ticari araç pazarında yapacaklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun ilk adımı bugün tanıttığımız yeni Peugeot Rifter modeli olacak. Yeni Peugeot Rifter'ın da katkısıyla hafif ticari araç pazarında pazar payımızı yüzde 6.2'ye çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Peugeot Pazarlama Direktörü Mehmet Akın da toplantıda, marka değerleri ve Peugeot Rifter'ın rekabet edeceği segmentteki araç tercihleri ve müşterilerin beklentileri konusunda bilgi verdi. Akın, yeni Peugeot Rifter'ın SUV görünümlü bir hafif ticari araç olarak farklılığını ortaya koyacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sınıfında benzersiz olan Peugeot i-Cockpit ile donatılan yeni Peugeot Rifter, güçlü SUV görünümü ile segmentindeki rakiplerinden ayrışıyor. Markanın yüksek verimlilik seviyesine sahip en güncel motor ve aktarma organlarıyla donatılan yeni Peugeot Rifter, gelişmiş üstün donanımlarıyla benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Yeni Peugeot Rifter sahip olduğu üstün özellikleriyle gerek şehir içinde, gerek şehirlerarası yolculuklarda ve gerekse küçük hafta sonu aktivitelerinde ideal yol arkadaşı olarak öne çıkıyor" dedi.

ÖZGÜN TASARIM

Markanın en yeni üyesi yeni Peugeot Rifter'ın özellikleri hakkında bilgi veren Peugeot Ürün Müdürü Burak Yurdakul, yeni Peugeot Rifter'ın tasarımı ve sahip olduğu özelliklerle segmentinde devrim yarattığını söyledi. Yurdakul, yeni Peugeot Rifter'ın markaya özgü karakteristik değerleri korumaya devam ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni Peugeot Rifter, Peugeot ürün gamının tasarım anlayışına sadık bir gönümün sergilerken, aynı zamanda güçlü ve dinamik duruşuyla markanın tasarım dilini geleceğe taşıyor.

Modern ve güçlü ön tasarımı, güncel Peugeot ürün gamında olduğu gibi Aslan logosunu dikey konumlu ön ızgaranın ortasında konumlandırıyor. Aslan pençesinden esinlenilen tasarım, ön farların orta kısmında LED imzası ile bütünleşiyor. Yeni Peugeot Rifter, kısa ve yatay konumlu motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, kısa ön ve arka aks çıkıntılarıyla mükemmel gövde orantıları sergilerken kaslı ve güçlü bir görünüm sunuyor. Arka tasarımı domine eden büyük bagaj kapağı devasa bir bagaja açılırken markanın imzası niteliğinde olan üç pençe şeklindeki stop lambaları marka aidiyetine vurgu yapıyor. Yeni Peugeot Rifter, SUV dünyasına özgü yüksek oturma pozisyonu, büyük tekerlekler, büyük kapı, gövde ve çamurluk kaplamaları ve tampon korumaları gibi bazı karakteristik tasarım detaylarını bünyesinde barındırıyor." 

MODERN İÇ MEKAN

 

Yeni Peugeot Rifter, pazarda benzersiz ve tamamen yenilikçi bir kokpit tasarımıyla yollara çıkıyor. Bünyesinde en gelişmiş teknolojileri barındıran Peugeot i-Cockpit, kabin içine modern ve teknolojik bir görünüm kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürücünün kullanım ergonomisini de destekliyor. Peugeot i-Cockpit ilk kez kullanıma sunulduğu günden bu yana dört milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih edildi. İki kenarı düz kompakt boyutlu direksiyon simidi, sürücünün doğrudan görüş alanında bulunan 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran ve krom çerçeveyle kalite algısı artırılan yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere birbirini tamamlayan farklı donanımların birleşiminden oluşan Peugeot i-Cockpit benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Donanım seviyesine bağlı olarak bazı versiyonlarda sunulan elektrikli el freni sayesinde kazanılan alan, saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Zarif ve dinamik detaylarla bezenen yeni Peugeot Rifter'ın GT Line versiyonu aynı zamanda Peugeot'nun GT Line ürün gamını tamamlıyor. GT Line versiyonu ön ızgara çerçevesi, yan ayna kapakları, tavan rayları ve yan gövde çıtaları olmak üzere bir dizi Onyx Siyah eklentiye sahip.  

 

YÜKSEK VERİMLİLİK SEVİYESİNE SAHİP MOTORLAR

 

Yeni Peugeot Rifter, Co2 emisyon salım değerini ve yakıt tüketimini düşürmek üzere optimize edilen yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlarla yollara çıkıyor. Euro 6.c emisyon normunu karşılayan motorlar gelecekte devreye alınacak olan WLTC normunu şimdiden yerine getirecek şekilde ayarlandı.Yeni Peugeot Rifter, dizel BlueHDi motorlar 2 farklı güç seçeneği ile satışa sunuluyor. Giriş seviyesi olarak sunulan 1.6 BlueHDi 100 Hp, 5 ileri şanzıman ile kombine ediliyor. Ürün gamında daha üstte konumlanan BlueHDi 130 Hp S&S motor ise standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken isteğe bağlı olarak 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile donatılabiliyor. 

Dinamik sürüş özellikleriyle ünlenen EMP2 platformu esas alınarak tasarlanan yeni Peugeot Rifter markaya özgü sürüş keyfini yansıtıyor. İleri seviyede modüler ve geniş bir yükleme için tasarlanan arka bölüme karşın yeni Peugeot Rifter bu sınıfta daha önce hiç görülmemiş bir konfor ve rahatlık seviyesi sunuyor. Yeni Peugeot Rifter son derece fonksiyonel bir kullanım sunuyor. Sahip olduğu 4,40 metre uzunluğu ve ön yolcu koltuğunun katlanabilir olması sayesinde, uzun nesneler araç içinde kolaylıkla taşınabiliyor. Yeni Peugeot Rifter'ın bagaj kapasitesi 775 litre ile 3 bin 500 litre arasında değişiyor. İki farklı konuma sahip olan bagaj rafı fonksiyonelliği destekliyor ve gerektiğinde ikinci koltuk sırasının arkasına kaldırılabiliyor.