YENİ FORD FOCUS HEYECAN VERİYOR

YENİLİK / 2018-11-20 16:17:02

Ford’un tam 20 yıl önce 1998 yılında piyasaya sürdüğü Focus’un dördüncü nesli, Türkiye’de satışa sunuldu. Güçlü motoru ve gelişmiş donanımıyla dikkatleri üzerine çeken Ford Focus 135 bin TL’den başlayan fiyatlarla bayilerde yerini aldı. Focus, 3 gövde ve donanım seçeneğiyle satın alınabiliyor.

 

YENİ FORD FOCUS SÜRÜŞ İZLENİMİ

https://www.youtube.com/channel/UCxY92WfkftJWoP0iv25sxuA?fbclid=IwAR0OpR1ehM4fzEWP-LkM4Qu7nlPaDCGyv2_734inbOPRWEQ_zCJjpSzcYNs

 

 

Focus’un dünyada önemli satış başarıları elde ettiğini belirten Ford Otosan Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, “Piyasaya sunulduğu yıl Avrupa’da yılın otomobili seçilen  ve 2 kez tüm dünyada en çok satan otomobil ünvanına sahip olan Ford Focus’un, bu yüksek ilgiye erişmesinin önemli nedenlerinden biri Focus’un üretildiği günden bu yana segmentinin öncü modellerinden biri olması.  İşte, bugün de yeni Focus, bir devrim yaratmak için yollara çıkıyor. Markamızın, ‘Akıllı şehirler, akıllı araçlar’ olarak adlandırdığı gelecek vizyonumuzda Yeni Focus, başrol üstleniyor ve bugünün teknolojisi ile geleceğin akıllı dünyası arasında bir köprü kuruyor. Yeni Focus, sadece yeni bir Focus değil: Baştan yaratılıp tasarlanan ve otomotiv sektörünü geleceğe taşıyacak bir otomobil! En önemli noktalardan biri ise Yeni Focus ile Ford, bu akıllı teknolojilerle şekillenen akıllı dünyayı herkesin erişimine sunuyor. Bugün burada, yeni Focus ile insan odaklı teknolojilerin birbiriyle akıllıca bağlandığı bir dünyaya yolculuğumuzu başlatıyoruz!” dedi.

 

Yeni Ford Focus heyecan verici tasarım ve dopdolu özellikleri ile tamamen yenilenerek Türk tükecisinin karşına çıktı.Geçtiğimiz günlerde İstanbulda düzenlenen lansman ve test sürüşü ile tanıtıldı. Program yapımcısı, aynı zamanda 'Emniyet Şeridi' programının sunucusu değerli meslektaşım Serkan Saraç ile yenilen Ford Focus'u inceleme ve kullanma fırsatı bulduk. Yenilenen Ford Focus'ta neler yok ki.Dikkat çeken şık tasarımı ve dopdolu teknolojik özellikleri Focus'u öne çıkaran en önemli özelliklerinden oluyor.

Genişleyen ve keskinleşen ön ızgara tasarımı ile gündüz yanan LED ön farlar Focus’a iddialı görünümünü kazandırırken, arkada yatay formdaki far tasarımı yolla bütünleşik bir stil sağlıyor. 53 milimetre artırılan aks mesafesi ve 109 milimetre artan uzunluğu ile Focus şimdi daha büyük bir otomobil olarak yollarda yerini alıyor.

 

FOCUS YENİ TEKNOLOJİLERLE YOLLARDA

 

Yeni Focus’un iç tasarımında yeni ön konsol ile genişlik hissi sağlanması amaçlanmış. Sade ve net hatlara ek olarak, kesintisiz şekilde devamlılık sağlayan yüzey tasarımı iç mekanın kalitesini artırıyor. Çift parça panoramik açılan cam tavan ile daha ferah bir iç mekana sahip olan yeni Focus’un sadeleştirilmiş tasarımı, daha sakin bir ortam sunuyor.

 

Türkiye’ye özel üretilen sedan modelde, ön sıra omuz mesafesinin 10 milimetre, diz mesafesinin 15 milimetre, arka koltuklarda ise diz mesafesinde 70 milimetre, omuz mesafesinde 59 milimetre artırılması konforlu bir yolculuğu garantiliyor. İç tasarımda bagaj hacimleri, bir önceki modele kıyasla, sedan modelde 90 litre artarak 511 litre değerine ulaşıyor.

 

İLERİ TEKNOLOJİ VE MULTİMEDYA SİSTEMİ

 

Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve kablo kalabalığını engellemek için orta konsolda konumlanan yeni bir Kablosuz Şarj Bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor. Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken aynı zamanda Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC 8’’ Renkli Dokunmatik ekranlı iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Focus’ta sunulan Yeni B&O ses sistemi de, kullanıcıların, akıllı telefon cihazları aracılığıyla çalınan müzikleri en iyi şekilde dinlemesine yardımcı oluyor. 675 watt’lık sistem, bagaj alanında bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil, on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden birini sunuyor.

 

Yeni Focus Station Wagon gövde seçeneği ile sunulan bir diğer özellik olan Ford Kolay Katlama Sistemi kullanılarak arka koltuklar, bir düğmeyle katlanabiliyor. Böylece arka koltuğun ön koltuklara olan mesafesi 175 milimetre arttırılarak 1.620 litrelik bagaj hacmi elde edilebiliyor.

 

Ford’un Dinamik LED Ön Far Sistemi, geniş aydınlatma alanı sunan viraj aydınlatması ile ilk defa aydınlatma alanını viraja veya kavşağa gelmeden yol koşullarına göre uyarlayarak maksimum görüş yaratıyor. Sistem, 65 metreye kadar şerit işaretlerini takip etmek için ön kameradan yararlanarak farlardan yayılan ışığın köşeye doğru açılmasını ve görüşün geliştirilmesini sağlıyor. Ford patentli, yol işareti okuma kabiliyetine sahip sistem, sürüş yönünde oluşabilecek tehlikeleri daha iyi aydınlatıyor.

Geniş açılı geri görüş kamerası, park edilen yerden geri geri çıkarken daha iyi görüş için aracın arkasında yaklaşık 180 derecelik açıyla geniş görüş alanı sunuyor.

 

YÜKSEK PERFORMANS, VERİMLİ SÜRÜŞ

 

Yeni Focus’ta otomobil severler, yüksek performans ve yakıt tasarrufu sunan WLTP gerekliliklerine göre hesaplanan ve en güncel, en sıkı Euro 6.2 emisyon standartlarını karşılayan gelişmiş Ford EcoBoost benzinli ve Ford EcoBlue dizel motor yelpazesinden seçim yapabiliyor. Yeni Focus’ta 125 PS güç sunan bol ödüllü 1.0L Ecoboost benzinli motor 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile sunulurken, 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanın eşlik ettiği 123 PS güç sunan yeni 1.5L Ti-VCT benzinli motor yüksek verimilik sunacak şekilde geliştirildi. 120 PS güç sunan, 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzımanın eşlik ettiği yeni 1.5L Ecoblue dizel motor da Yeni Focus’un üstün sürüş performans sunan motor seçenekleri arasında yerini aldı.

 

FORD CO-PİLOT360 GÜVEN VERİYOR

 

Yeni Ford Focus, segmentinde seviye 2 otonom sürüş teknolojileri sunarak sürüş deneyimini daha iyi getirmeyi amaçlıyor. Yeni Focus ile Ford’da ilk kez sunulan Ford Co-Pilot360 Sürüş Destek teknolojileri, sürüş deneyimini daha konforlu ve daha güvenli hale getiriyor. Dur & Kalk Fonksiyonu ile geliştirilmiş, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, otomobilin önündeki araçlarla güvenli sürüş mesafesinin korumasını da sağlayarak güvenli sürüşü destekliyor.

Yeni Dur & Kalk özelliği, sıkışık trafikte aracın tamamıyla durdurulmasını ve durma süresi 3 saniyeden az ise aracın otomatik olarak hareket ettirilmesini sağlıyor. Durma süresinin 3 saniyeden uzun olduğu durumlarda ise sürücü direksiyondaki devreye alma tuşuna veya hafifçe gaz pedalına basarak otomobili hareket ettirebiliyor.

Yeni Focus ile ilk defa sunulan, Normal, Spor ve Eco olmak üzere 3 farklı sürüş modu, hızlanma, vites geçişleri, havalandırma ve direksiyon tepkilerinin sürüş koşullarına uyacak şekilde ayarlanmasını sağlıyor.

 

YENİ FORD FOCUS VİDEOSU

https://www.youtube.com/channel/UCxY92WfkftJWoP0iv25sxuA?fbclid=IwAR0OpR1ehM4fzEWP-LkM4Qu7nlPaDCGyv2_734inbOPRWEQ_zCJjpSzcYNs

Yavuz MÜFTÜOĞLU