TAYSAD: Her şeye rağmen umudumuz var

GÜNCEL / 2021-05-03 04:55:59

Krizlere rağmen sektörün 2021’e umutla baktığını söyleyen TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, geçen yıla oranla Türkiye’de yatırımların artığını, tedarikçilerin bu konuda istekli olduğunu söyledi.

 

 

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, "Gündemdeki birçok probleme rağmen 2021 senesinde 2020’ye göre bir iyileşme bekleniyor" dedi. Online olarak gerçekleştirilen toplantıda konuşan Saydam, iyileşmenin, pandeminin ilk günlerinde söylenen “2019’u 2021’de yakalarız” söyleminden biraz uzak olduğunu belirterek, "Küresel anlamda daha uzun vadeli tahminlere bakıldığında daha kötümser bir tablo var. Dünyada 100 milyon adetlik üretime ulaşılmasıyla ilgili tarih ötelenmekte. Son 3 yılda dünya, Avrupa ve ülkemizde üretim daralmış durumda. Bu sene 2020 yılına göre ortalama yüzde 13’lük bir küresel büyüme bekleniyor." dedi.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam

 

Gebze OSB’de bulunan birçok sanayici tedarik krizi yüzünden fabrikaların kapısını açmıyor. Tesislerin otoparklarının bile bomboş olduğunu söyleyen TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, “Silisyum ham maddesi var. Bununda kaynağı Çin’de Çin maliyet kaynaklı pandemi dolayısıyla çalışamıyor. Bu yüzden sorun yaşanıyor. Öte yandan bir de Çin çelik ihracatını azaltacağın söyledi. Bu da etkili olacak yan sanayi sektörüne. Tüm bu olumsuzluklar birleştiğinde çip krizinde de üçüncü çeyreğin aşılabileceği görülüyor” dedi. 

 

YÜZDE 55’İ CİRO KAYBI BEKLİYOR

 

Son 3 yılda Avrupa’da ve Türkiye’de üretimin daraldığını söyleyen Saydam, şöyle devam etti: “Bu sene 2020 yılına göre ortalama yüzde 13’lük bir küresel büyüme bekleniyor. Bu da 87,2 milyon adetlik bir üretime tekabül ediyor. Avrupa’nın da aynı şekilde yüzde 14 oranında üretimde büyüyeceği ve 19,4 milyon adet üretim gerçekleştireceği tahmin ediliyor. Türkiye ise Avrupa’dan üretim ve satış anlamında pozitif olarak ayrışıyor. Özellikle ağır vasıtadaki artış bizi umutlandırıyor. 

 

Çünkü, ağır vasıta demek hareket ve ticaret anlamına geliyor. Sektör tahminlerine göre ülkemizin bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 büyüyerek 1,1 milyon adetlik üretime imza atması bekleniyor.” TAYSAD üyelerinin yüzde 55’i ana sanayinin ani duruş kararlarından dolayı cirolarında düşüş yaşayacağını tahmin ediyor. 

 

Saydam, “Düşüş yaşayacağını bildirenlerin yüzde 33,3’ü düşüşü bu şekilde, yani yüzde 1-10 arasında ifade ediyor. Yüzde 11-20 arasında düşüş yaşarız diyenlerin oranı yüzde 11,7, yüzde 21-30 arasında düşüş yaşarız diyenlerin oranı ise yüzde 6,3 olarak dikkat çekiyor. Öte yandan, tedarik sanayisi temsilcilerinin yüzde 25’i ise ani duruş kararlarından ötürü cirolarında artış yaşayacağını kaydediyor. Bu da aslında çok iyi bir rakam. Demek ki tedarik sanayisi temsilcileri olarak farklı pazarlara giriyoruz. Başka ürün gamlarına yöneliyoruz. Bu artışın tamamına yakını ihracatla olacaktır diye tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YATIRIMLARA LİDERLİK YAPACAK

 

Saydam, üyelerinden ‘yeni organize sanayi bölgesi için bir plan yapalım mı’ önerisi geldiğini açıklayarak, bunun bile talepteki iştahı anlatmaya yettiğini paylaştı. Saydam, “Herkes şu 2025’e odaklanmış durumda. 2022 eşik olacak. Biliyorsunuz 2022’de yaklaşık 65 tane Avrupa’da elektrikli araç piyasaya sürülecek. Ayrıca 2025'te devreye girmesi planlanan emisyon kuralları var. Şu anda firmalarımız, 2025’e hazır olmamız için yeni yerler, yeni yatırımlar yapmamız konusunda TAYSAD’ın liderlik yapmasını istiyor” diye konuştu.

 

YATIRIMCI TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR

 

Krizlere rağmen sektörün 2021’e umutla baktığını söyleyen Saydam, geçen yıla oranla Türkiye’de yatırımların artığını, tedarikçilerin bu konuda istekli olduğunu paylaştı. Saydam, “Pandemiye rağmen bir önce gündemimizde olmayan bir Ford Otosan yatırımı var. Toyota 2 bin 500 işçi almak için çalışmalara başladı.

TOSB’da Beyçelik Gestamp, 50 milyon euroluk bir yatırım kararı aldı. Gestamp yatırımı ayrıca önemli çünkü sadece İspanyol yatırımcının yani yabancı yatırımcının da Türkiye’ye inandığını gösteriyor. Bu sonuca baktığımız zaman otomotiv açısından bir yıl öncesine göre daha olumlu bir tablo olduğunu söylemek lazım” dedi.