SEDANDA KURALLAR DEĞİŞİYOR

GÜNCEL / 2018-11-20 16:45:25

Türkiye, Sakarya’da üretilecek 12. Nesil Yeni Corolla için gün sayıyor. Yeni Corolla kendi kendini şarj eden 4’ncü jenerasyon 1.8 lt’lik hibrit ve 1.6 lt’lik benzinli motorlarla satışa sunulacak… 

Türkiye’de üretileceğinin ilk duyurusunu Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı yerli Yeni Corolla şubat ayında Toyota Plazalardaki yerini alacak.  Yeni Corolla, hibrit ve benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. 

 

“YERLİ OLMASI BÜYÜK AVANTAJ”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yeni Corolla’nın özellikle sedan segmentine büyük bir canlılık getireceğine inandığını belirterek, “Dünyada ve ülkemizde en çok satılan sedan olan Corolla 12. nesliyle çok daha gösterişli ve prestijli bir yapıya kavuştu. Halkımızın çok sevdiği bir model olan Corolla’yı, 2019 yılından itibaren yeni nesliyle Türkiye pazarına sunacağız.  Türkiye’de üretilen ve yerli olarak nitelendirdiğimiz Yeni Corolla, kıyasıya bir rekabetin yaşandığı otomotiv pazarında, markamızın itici gücü olacaktır. Yeni Corolla ile markamızın daha geniş kitlelere ulaşacağına ve Türkiye sedan otomobil pazarındaki ayrıcalıklı konumunu daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

 

“Hibrit versiyonu çok tercih edilecek”

Bozkurt, CH-R’dan sonra Türkiye’de üretilecek ikinci hibrit model olan Corolla Hybrid’in ÖTV teşviği ile birlikte çok daha fazla talep göreceğini öngördüklerini söyleyerek, “Türkiye’yi Hibrit teknolojisi ile tanıştıran markayız. Görmekteyiz ki gerek hibrit bilinirliği gerekse de hibrit otomobil satışlarımız her geçen gün artmakta. Müşterilerimizden yoğun olarak gelen Corolla’nın hibrit versiyonu talebini de çok yakında karşılamış olacağız. 2019 yılında ekonomik şartların stabilize olması ve dövizdeki dalgalanmaların sona ermesi ile Yeni Corolla’nın iyi bir performans sergileyeceğine inancımız tam’’ dedi.

 

“MAKAM ARACI OLARAK İDEAL”

 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yeni Corolla’nın yerli üretim olmasının lojistik başta olmak üzere çok önemli avantajlar sağladığını da kaydederek şöyle konuştu;

“Corolla, sadece dünyanın değil Türk halkının da çok sevdiği ve tercih ettiği bir otomobil. Corolla’nın 1990-2003 yılları arasındaki yıllık satış ortalaması 14 binli adetlerde iken, 2015 yılından itibaren 34 binli adetler seviyesine ulaşmıştı. 2016 ve 2017 yılındaki filo hariç toplam perakende otomobil satışlarında Corolla tüm modeller arasında en çok satılan model olmayı da başardı. Yeni Corolla ile birlikte bu başarının artacağını ve modelimizi en üste taşıyacağına inancım tam. Ayrıca yerli üretim olan Yeni Corolla’nın hibrit versiyonunun da, sessizliği, geniş iç hacmi, konforu ve donanımı ile makam aracı olarak tercih edileceğine de inanıyoruz.”

 

YENİ COROLLA SEDAN’IN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ:

AKICI VE DİNAMİK TASARIM

Üretiminde; Toyota’nın yeni Global Mimarisi TNGA GA-C platformunun kullanılacağı Yeni Corolla, akıcı ve dinamik tasarımıyla dikkat çekiyor.  Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, yeni Corolla ailesinin kendine has tasarım temasını oluşturuyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturuldu. Ayrıca Corolla’nın ön ve arka LED farları yeni modelin anında tanınmasını sağlıyor. 

 

GENİŞ VE KALİTELİ BİR KABİN

Yeni Corolla, genişlik ve ergonomi açısından olduğu kadar, yüksek kaliteye sahip kabini ve gelişmiş teknolojileriyle de dikkat çekiyor. Teknolojik olarak gelişmiş, premium kaliteye sahip kabinde, kablosuz telefon şarjı, ortaya konumlandırılan 8 inç’lik dokunmatik ekran, 7 inç’lik çok fonksiyonlu gösterge ve ön cama bilgi yansıtan 10 inç’lik head up display (ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı) bulunuyor.

 

ÇOK VERİMLİ HİBRİT MOTOR

Yeni Corolla, iki farklı motorla satışa sunulacak. Bunlardan en çok dikkat çekeni ÖTV teşviği kapsamı içinde bulunan kendi kendini şarj etme özelliğine sahip 122 HP güce sahip 1.8 litrelik hibrit motor olacak. 

Hibrit motor, ekonomik kullanım maliyetleriyle birlikte sıra dışı bir şekilde 3.4 lt/100 km gibi düşük yakıt tüketimi sunuyor. Bununla birlikte sürüş özelliklerine göre günlük kullanımlarda yüzde 50’ye kadar tamamen elektrikli sürüşü de gerçekleştirebiliyor.

Yeni Corolla’nın ikinci motor seçeneği ise geliştirilmiş 1.6 litre benzinli motor olacak. Altı ileri manuel veya CVT otomatik vites kutusuyla tercih edilebilen 1.6 litre motor, 132 HP güç üretiyor. 1.6 litre Corolla’nın tüketimi ise 100 kilometrede ortalama 5.8 lt. olarak gerçekleşiyor. 

 

YÜKSEK GÜVENLİK SEVİYESİ

TNGA platformunda üretilecek Yeni Corolla’da, en yüksek aktif ve pasif güvenlik sistemleri bulunuyor. Hibrit versiyonlarında standart olarak sunulan Toyota Safety Sense teknolojisi, gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Uzun Huzmeli Farlar (AHB) teknolojilerine de sahip.