Renault Megane, çıtayı yükseltti

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-04-08 21:18:49

Türkiye'de en çok satan modellerin başında gelen Renault Megane, şık ve gösterişli tasarımıyla yine gönülleri fethediyor. Renault Megane, yeni tasarım anlayışı ile başarı çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

 

Zengin donanımı ve dikkat çeken tasarımıyla Renault Megane bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Fransız üreticinin C segmentindeki başarılı temsilcisi tamamen yenilendi.Dinamik ve yenilikçi tasarımı ve premium teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Megane, hem dizel hem de benzinli olmak üzere çok zengin donanım seçenekleri sunuyor.

Yeni tasarım diliyle kendine hayran bırakan Megane, görenleri dönüp kendine baktıran cinsten bir yapısı olduğunu söylemeliyiz. Bu da kalitesinden ödün vermediğinin en güzel örneklerinden bir tanesi.

Fransız otomotiv üreticisi Renault, yeni nesil Megane’da  yeni marka yüzüyle dikkatleri üzerine çekmekle kalmadı, rekabeti de kızıştırdı. Renault Megane, bu hafta yol arkadaşımız oluyor. Sportif ve radikal tasarımını, yeni teknolojiler ve kabul görmüş motor seçenekleriyle destekleyen  Megane Hatchback, yakıt ekonomisi ve rahat sürüş özellikleriyle dikkat çekiyor.

DIŞ TASARIMI DİKKAT ÇEKİYOR

 

Renault Megane her yeni neslinde tasarımıyla dikkat çekmeyi başarın nadir otomobillerden. Ailenin en sportif gövde tipi olan Megane HB, farklı tasarımlı LED farları, gündüz farları ve bombeli motor kaputu ve burun tasarımıyla rakiplerinden ayrışıyor. Yeni jenerasyonla birlikte canlı renk seçeneklerinin de sunulması, aracın tasarımının etkin şekilde kullanılabilmesini sağlamış. Kaslı bir görünüme sahip olan araç, geniş hava girişli tamponuyla da bunu destekliyor. Büyük logo artık bir marka kimliği halini alırken, farların altından uzayan ve virgülü andıran LED’ler de gelecek tasarımlardan izler sunuyor. Aracın arka tasarımı da tıpkı ön bölüm gibi dikkat çekici.  Ortadaki marka logosuna kadar uzanan uzun LED şeritlerden oluşan stop grubu  3 boyutlu tasarlanmış. LED aydınlatmaların kullanıldığı farlar ve arka tampondaki geniş difüzör şıklığı artıran diğer özellikler. 4359 mm uzunluk, 1814 mm genişlik ve 1447 mm yükseklik ölçülerine sahip Megane HB’nin bagaj hacmi ise  434 litre.

TEKNOLOJİ İLE DONATILMIŞ İÇ MEKAN

 

Renault Megane'nin iç mekanı teknolojiden nasibini fazlasıyla aldı.Olması gerektiğinden fazlasının barındırıyor. En çok beğendiğim özelliği de hiç şüphesiz sürücü koltuğundaki masaj oluyor.Kadameli olarak ayarlanabilen bu özelliği, bazen yol uzatmanıza bile sebep olabilir.

 

Yeni nesil Megane HB’nin dış tasarımına gösterilen özen iç mekana da yansıtılmış. İç mekanda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi tatmin edici. Otomobilin ön konsolunda ve ön kapı içlerinde yumuşak dokulu plastiklere yer verilmiş, Ön konsolda çok fazla kumanda olmaması sade bir şıklık yaratıyor. Otomobildeki pek çok ayarı tablet formunda dik konumlandırılmış 8.7 inçlik dokunmatik R-Link 2.0 ekranı üzerinden yapmak mümkün. Kadjar ile tanıştığımız yeni direksiyon simidi, yeni Megane’da da yerini almış.  Kalınlığı iyi ayarlanmış direksiyon simidi, yumuşak bir dokuya sahip. 7 inçlik TFT renkli LED gösterge ekranı, sunulan 5 farklı sürüş moduna göre şekil değiştiriyor. Bu şekil, farklı renklerle de desteklenmiş. Kişisel ayar seçeneklerinin sunulduğu Multi Sense sistemi, motor tepkisinden direksiyon sertliğine, motor sesinden vites değişim süresine kadar birçok alanda aracı etkiliyor. Aracın iç hacmi ile diz ve baş mesafesi sınıf ortalamalarını karşılıyor.

SÜRÜŞ İZLENİMİ VE PERFORMANS

 

Renault’un güçlü olduğu yönlerden biri de başarılı motor seçenekleri. Test aracımızda görev yapan 1.5 litrelik dizel ünite, 4000 d/d’de 110 Hp güç ve1250 d/d’de 250 Nm tork değeri üretiyor. 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman EDC ile kombine edilmiş ünite, 0-100 km/s hızlanmasını 12.3 saniyede gerçekleştirirken, maksimum 187 km/s hız değerine ulaşıyor.  1386 kilogramlık otomobile rahatlıkla hareket ettiren motor, yüksek hızlara çıkmaya istekli bir performans sergiliyor.

Fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama tüketim değeri 3.8 litre. 47 litrelik depoyla 1200 km’nin üzerinde menzil vadeden test aracımızla, ortalama 5.2 lt/100 km’lik bir tüketim değeri elde ettik. Sportif süspansiyon sistemi, konfor konusunda da etkileyici. Yol tutuş yeteneği bir hayli artırılan Megane, sınıfının en iyileri arasında yerini alıyor. Sert manevralarda bile izinden çıkmayan araç, sportif sürüşü sevenlerin beklentilerini de karşılamayı başarıyor. Megane HB, konforlu ve sessiz bir sürüşe sahip. Yalıtım konusunda ciddi iyileştirmeler yapıldığı fark ediliyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU