PEUGEOT 3008, BAŞARISINI KANITLIYOR

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-06-18 09:43:20

Peugeot yeniliklere doymuyor. Her segmentte olduğu gibi başarısını 3008 modelinde de fazlasıyla kanıtlamış durumda. Yenilenen Peugeot 3008 büyük beğeni topluyor. Yollara çıktığı günden itibaren gerek tasarımı ile gerekse de zengin donanımı ile adından bahsettirmeyi başarıyor. Peugeot 3008'in 1.6 dizel versiyonu bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Peugeot'nun EMP2 adı verilen platformunda üretilen yeni SUV 3008, bir önceki modelle hiç alakası yok desem abartmış olmam. 

 

 

Çünkü gerçekten yeni bir araçla karşı karşıyayız. Heybetli bir görünüme sahip yeni Peugeot 3008, büyüyen boyutları ve özellikle yeni, gösterişli ön ve arka tasarımının payı çok büyük. 

 

Aracın içerisinde önde ve arkada baş mesafesi oldukça iyi. Bagaj hacmi de 90 litre artırılarak 520 litreye yükseltilmiş. Bagajı açmak için anahtarı cebinizden çıkarmaya gerek yok. Sadece tamponun altına doğru ayağınızı hareket ettirerek bagaj açılıyor ve kapanıyor.

 

 

TEKNOLOJİ İLE DOLU BİR İÇ MEKÂN

 

Boyutları, farklı ve şık dış tasarımı ile olduğu kadar yeni SUV 3008 iç mekanı ile de bir SUV olmayı başarmış. Peugeot 3008'de yeni nesil i-Cockpit'in en önemli öğelerinden birisi olan Full Dijital gösterge paneli en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor. 12.3 inç'lik büyüklükteki animatik göstergeler tamamen kişiselleştirilebilme özelliği ile tam bir görsel şölene dönüşüyor.

 

Orta bölümde konumlandırılan 8 inç ekran, kablosuz şarj, Apple CarPlay gibi üst düzey teknolojik özellikler ve FOCAL müzik sistemi  insana premium bir araç konforu sunuyor. Multimedya ekranı üzerinden kumanda edebileceğiniz bütün sistemler, ekranın alt kısmında piyano tuşlarını andıran tasarımla yan yana dizilmiş bir dizi düğme yardımı ile de kumanda edilebiliyor. Üst paketlerde sunulan deri koltuk özelliğinde ise sınıfında yalnızca 3008'de sunulan ve daha önce test ettiğimiz modellere göre oldukça başarılı şekilde masaj yapan 5 farklı masaj seçeneği var. 

 

Koltuk hafızası, ısıtma ve kabin içi konforu artıran 3 farklı parfüm seçeneği de dikkat çeken diğer konfor özelliklerinden oluyor. Test aracımızda görev yapan 1.6 litrelik BlueHDi dizel motor 3500 d/d'de 120 Hp güç ve 1750 d/d'den itibaren 300 Nm tork değerine sunuyor. 

 

 Sunduğu tasarım, konfor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra gelişmiş güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor. 

 

ZORLU YOL KOŞULLARI VIZ GELİYOR

 

Peugeot 'Aslan' sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Konu SUV olduğunda da markanın sunmuş olduğu sürüş keyfi bu geleneği bozmuyor. Genelde bu sınıf araçlarda stil sürüş keyfinin önüne geçebiliyor.  

 

Yerden yüksek yapı, yüksek sürüş pozisyonu, yüksek ağırlık merkezi gibi sınıfa has özellikler sürüş keyfini gölgeleyebiliyor. 

 

308 modelinde de kullanılan yeni EMP2 platformu ve onun dinamizm özellikleri sayesinde yeni Peugeot 3008 üstün yol tutuş ile konfor arasında C SUV segmentinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir denge sunuyor. Süspansiyon geometrisi tüm motor seçenekleriyle uyum içerisinde çalışacak ve markanın şöhretine uygun bir sürüş dinamiği sunacak şekilde ayarlandı. Ciddi bir ağırlık tasarrufunu beraberinde getiren yeni platform ve yürüyen aksam aynı zamanda yakıt ekonomisi, pasif güvenlik ve performans konularında önemli katkılar sağlıyor. 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU