Karsan, ismiyle kök saldı

GÜNCEL / 2021-07-26 09:27:31

Türk otomotiv sanayi'nde 55 yılı geride bırakan Karsan 200000 metrekare fabrikada yılda 19870 araç üretiyor. Markanın  Yüzde 100 elektrikli araçları Electric ve Atak Electric Avrupa'nın 30 şehrinde görev yapıyor.

 

Türkiye’nin önemli ticari araç üreticilerinden Karsan, sektördeki 55’inci yılını kutluyor. Markanın Türkiye sınırlarını aşan başarısının altında, Bursa Hasanağa’daki 200 bin metrekarelik üretim üssü yatıyor. 

Avrupa’da bir çok şehre elektrikli araç sattıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “200 adede yakın satış gerçekleştirdik. Jest Electric ve Atak Electric, Avrupa’nın 30 şehrinde görev yapıyor ve bu araçlar 1 milyon kilometreyi aşkın yol yaptılar” dedi.

 

 

Tek vardiyada yılda 19 bin 870 araçlık kapasiteyle üretim yaptıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi olduklarını söyledi. konumundayız. Bu vizyon doğrultusunda iş ortaklarımız ve lisansörlerle birlikte imizle birlikte yük ve yolcu taşımacılığının tüm segmentlerinde yer almayı hedeflediklerini vurgulayan Baş, “Ana üretici ve OEM iş kolumuzu Ar-Ge birimimizle destekliyoruz. Tesisimizde; Hyundai Motor Company (HMC) için yeni H350 hafif ticari araçlarını, Menarinibus için 10-12-18 m otobüsleri ve kendi Karsan markamız altında Jest, Atak ve Star modellerini üretiyoruz. 

Ayrıca, dünya devi BMW ile olan iş birliğimiz kapsamında, yüzde 100 elektrikli Jest Electric ve Atak Electric modellerinin, yerli teknoloji şirketi ADASTEC ile de Seviye 4 Sürücüsüz otobüs Autonomous Atak Electric modelinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında endüstriyel hizmetler de sağlamaktayız” dedi. 

 

 

200 ADEDE YAKIN SATIŞ YAPTIK   

 

Dünyaca tanınan ve yüksek teknolojili çözümler üreten iddialı bir marka olma yolunda emin adımlarla yürüdüklerini ifade eden Baş, şöyle devam etti: “Salgına rağmen 2018’de başladığımız yeni teknolojilere yatırım hamlemiz ile global pazarların ihtiyaçlarına uygun sıfır emisyonlu çözümler üretme stratejimizin 2020’de de meyvelerini topladık. İhracatını gerçekleştirdiğimiz yüksek teknolojili araçlar ve gösterdiğimiz faaliyetler bu dönemde de büyük önem kazandı. Araçlarımız Avrupa kentlerinde ulaşım konusundaki altyapı dönüşümlerinde önemli bir misyon üstlenmiş durumdalar. 

 

Geldiğimiz noktada elektrikli araçlarımızla 30’dan fazla Avrupa şehrinde toplam 200 adede yakın satış gerçekleştirdik. Bugün yüzde 100 elektrikli araçlarımız olan Jest Electric ve Atak Electric, Avrupa’nın 30 şehrinde görev yapıyor ve bu araçlar 1 milyon kilometreyi aşkın yol yaptılar.

 

Avrupa’da pazara sunulduğu 2019 yılında yüzde 24 pazar payı elde eden Jest Electric, 2020’de yüzde 43 pazar payına ulaşarak 3,5-6 ton segmentinin lideri oldu.” Geçtiğimiz dönemde seri üretime hazır hale getirdikleri Atak Electric’in bir ara istasyon olduğunu anlatan Baş, çok yakın bir zaman önce tanıttıkları Otonom Atak Electric’in ise odak noktaları olduğunu kaydetti. 

 

OTONOM JEST’E ÇALIŞIYORUZ 

 

Karsan CEO’su Okan Baş, “Elektrikli araçlarımızı otonom araçlar için bir basamak olarak kullandık. Otonom Jest Electric de planlarımız arasında yer alıyor. Bundan sonra devreye alacağımız her ürün otonom hazırlıklı olacak.

Seviye 4 otonom özelliklerinin tümüne adapte olabilecek. Kısa süre içerisinde 12 ve 18 metre boyutlarında yüzde 100 elektrikli yeni araçlarımızı yollarla buluşturacağız. İlk Otonom Atak Electric’i Romanya’ya teslim ettik. Avrupa’nın farklı ülkeleriyle sipariş görüşmelerimiz sürerken, ABD’de Michigan’da bulunan bir üniversite için de otonom aracımızı hazırladık.

Ayrıca Otonom Atak Electric’i 2021-2022 eğitim öğretim dönemine yetişecek şekilde üretmeyi ve İTÜ’ye teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi.