İkinci elde borsa atağı

GÜNCEL / 2021-07-25 10:07:53

Dünyada ve ülkemizde hızla büyüyen ikinci el araç sektöründe yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Otomerkezi.net, 2021 yılının ilk yarısında şube sayısını 30'a ulaştırdı. Yılın ilk iki çeyreğinde daralan pazar şartlarına karşın istikrarlı bir büyüme gösteren markaya, yurtiçinden ve yurtdışından birçok yatırım teklifi geldiği belirtildi.

 

Son dönemde hem yurtiçinden hem de yurtdışından birçok yatırım teklifi geldiğini ifade eden ve yıl sonuna kadar 40 şubeye ulaşmayı hedefleyen Otomerkezi.net'in CEO'su Muhammed Ali Karakaş, teklifleri değerlendirdiklerini söyledi. Karakaş, "Mali, ticari ve operasyonel anlamda geliştirme çalışmalarımızı sürdürürken, müşteri memnuniyetini de maksimum seviyede tutmak adına gayretlerimiz devam ediyor.

 

Ülkemiz otomotiv pazarına yabancı firmaların son yıllarda ciddi yatırımlar yapmaya başladığını görüyoruz. Bu firmaların sayısı şu anda bir elin parmaklarını geçmese de önümüzdeki yıllarda bu sayı ciddi oranda artacak. Çünkü ikinci el araç pazarının büyüme potansiyeli halen çok yüksek. Markamıza yabancı yatırımcıların ilgisi çok büyük, bizleri ayıran en önemli noktaysa hizmet kapasitemizin ve yeterliliğimizin üst seviyede olması." dedi.

8,2 MİLYONLUK İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞININ 5 MİLYONU KAYIT DIŞI

 

1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni yönetmelikle ilgili görüşlerini de paylaşan Karakaş, "31 Temmuz 2021 tarihine kadar ikinci el araç alım-satımı yapan tüm işletmelerin yeni yönetmeliğe uygun şekilde yetki belgesi alması gerekiyor; fakat sektör halen çok hazırlıksız ve konu yeni bir açıklama yapılıncaya kadar belirsizliğini korumaya devam ediyor." şeklinde konuşurken "Şu anda bu yönetmeliğe uygun işletme oranı, aradan geçen 11 aya rağmen maalesef halen yüzde 10'u geçmiyor.

Otomotiv sektörüne güven ve itibar kazandıracak yeni düzenlemeyle birlikte haksız ve kayıtdışı kazancın da önüne geçilecek. 2020 yılında yapılan 8,2 milyonluk ikinci el araç satışının 5 milyonu kayıt dışıydı." açıklamasını yaptı.