İkinci el araçların gücü

GÜNCEL / 2020-11-15 23:36:14

Yatırım aracına dönen ikinci el araçlara kurumların ve vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.

 

Herkesi şoke eden ikinci el pazarındaki fiyat yükselişi ve aşırı yoğun talep bu sektörü yatırım aracına çevirdi. Bir çok kurumsal firma ikinci el araç kiralamaya yönelirken, bazıları da ikinci el araç satın alıp zaman sonra yüksek fiyatlara satarak kısa sürede kar elde etti.

İkinci el araç piyasasını değenlendiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Pandemiyle beraber fabrikalar kapanıp, araç ithalatı yavaşlayınca piyasadaki yeni araç bulunurluğu çok azaldı. Bu kapsamda, sıfır araç kiralama kullanan müşterilerimiz bile ikinci el kiralamaya daha sıcak bakmaya başladılar. Müşterilerimiz kullanmış olduğu araçları ikinci kez kullanmaya devam etti” dedi.

 

ARTIŞ ORANI YÜZDE 47

 

VavaCars CEO'su Lawrence Merritt ise, pandemide alınan tedbirler çerçevesinde kış aylarında sıfır araç tedarikinde yaşanabilecek olumsuzlukların ikinci el arabaları altın ve bitcoin gibi bir yatırım aracı haline getirdiğini söyledi.

 

Merritt, “Aralık 2019 ve Eylül 2020’deki fiyatlara göre araç segmenti bazında TL ve dolar bazında fiyat değişimlerini paylaştı. Mini araçların yer aldığı A segmentinde artış oranı TL cinsinden yüzde 47, dolar bazında yüzde 13 olurken, aile arabalarını içeren D segmentinde TL cinsinden artış oranı yüzde 50, dolar cinsinden artış oranı ise yüzde 17 gözükmekte” diye konuştu.