Geniş ailesi olanlara; Ford Galaxy

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-07-31 10:45:51

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Ford, teknoloji ile bütünleşmiş bir marka. Teknolojisi ve zengin donanımıyla dikkatleri üzerine çeken Ford, Galaxy modeli ile geniş aileleri de unutmadı. Ford Galaxy teknoloji ile bütünleşmiş bir model.  Şık ve gösterişli tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

 

Ford'un ülkemizdeki yeri ve konumu çok ama çok farklı. Gerek tasarımları ile gerekse de donanım zenginliği ile dikkat çeken Ford, markanın geniş ailelere hitap eden modeli Ford Galaxy ile de bu iddiasını sürdürüyor. Şık ve gösterişli tasarımıyla dikkat çeken Ford Galaxy, sunduğu keyif ve konforuyla büyük beğeni topluyor. 

 

Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de küçülmeye devam eden MPV segmenti  pazarını son yıllarda talebin arttığı SUV'lara bırakıyor. Zor bir segment olmasına karşın sayıları az da olsa bazı markalar MPV pazarını canlı tutmaya çalışıyor. Bunlardan biri de Ford. 

 

Bu haftaki yol arkadaşımız Ford'un büyük hacimli MPV sınıfındaki temsilcisi 7 kişilik aile otomobili  Ford Galaxy oldu. 2.0 litre motor, 180 Hp dizel otomatik şanzımanlı test aracımız, tasarımı ve kullanışlığı kadar zengin donanımları ve son teknolojiye sahip özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

YÜKSEK YAPISINA RAĞMEN SPORTİF...

Ford Galaxy'nin tasarımı genel hatlarıyla markanın tasarım dilini yansıtıyor, markanın diğer modelleriyle benzer çizgiler barındırıyor. Galaxy'i markanın diğer modellerinden ayıran en büyük farklılık arka tarafta dik inen bagaj çizgisi oluyor.  

 

Dışarıdan oldukça büyük görünen Galaxy, yüksek yapısına rağmen biraz sportif görünmeyi de başarıyor.  Test aracımızdaki gibi 18 inçlik jantlar  otomobilin kaslı görüntüsüne katkı sağlıyor.  Ford Galaxy'nin dinamik LED ön far teknolojisi, direksiyonu çevirdiğiniz açıyı farlara da yansıtıyor. 

 

Bu da görüş bölgesini gündüzmüş gibi aydınlatıyor. Galaxy'nin dinamik farları hıza, hava ve yol koşullarına bağlı olarak aydınlatma tipini de otomatik olarak ayarlama özelliğine sahip. Sekiz farklı aydınlatma modunun yanında, yansıma önleyici uzun far özelliği de sürüş güvenliği açısından önemli bir özellik. 4848 mm uzunluk, 1953 mm genişlik ve 1747 mm yükseklik değerlerine sahip Ford Galaxy'nin bagaj hacmi ise 300 litre. 5 kişilik konumda 1260 litreye ulaşan bagaj hacmi, arka koltuklar tamamen yatırıldığında ise 2339 litrelik devasa bir yükleme alanına kavuşuyor. 

 

FERAH VE KONFORLU İÇ MEKÂN

MPV konusunda azımsanmayacak derecede tecrübeye sahip olan Ford, Galaxy'de geniş ailelerin ihtiyacı olan ortamı ve fonksiyonelliği fazlasıyla sunuyor. İç mekânda yedi kişinin de rahat yolculuk etmesini sağlayacak bir ortam var. Test aracımızdaki panoramik cam tavan  ferah ortamın sunulmasına önemli katkı sağlıyor.  

 

Aracın ön konsoluna baktığımızda markanın diğer modelleriyle benzer bir tasarımla karşılaşıyoruz. Bu bölüm ergonomi odaklı düşünülmüş ve ona göre dizayn edilmiş. Malzeme kalitesi ve işçilik kendini hissettiriyor. Alüminyum kaplamalar ve geometrik şekilli havalandırma delikleri kabinde kalite hissini artırıyor. Standart olarak sunulan 8 inç ekran yüksek çözünürlüğe sahip.  

 

Galaxy'de yer alan ve Sync sisteminin en gelişmiş versiyonu olan Sync3, fonksiyonelliği bir üst seviyeye taşımış. Sesli kontrol sistemi ve dokunmatik ekran özelliğine sahip Ford Sync3, AppLink ile birlikte Apple CarPlay ve Android Auto sistemleriyle de uyumlu. 8 hoparlöre sahip müzik sistemi yolculuklarınızı keyifli hale getiriyor.  

 

Koltuk ısıtma, soğutma ve masaj özelliğine de sahip olan Galaxy, saklama gözleri  konusunda da cömert. Araçta, kolay katlama sistemi sayesinde ikinci sıra koltuklar tek tek veya hepsi birlikte katlanabiliyor, eğimli bırakılabiliyor ve bu sayede üçüncü sıra koltuklara rahat geçiş sağlanabiliyor. 

 

Üçüncü sıradaki koltuklar elektrikli olarak aynı konuma 10 saniyeden kısa bir sürede tekrar kaldırılabiliyor. Galaxy'nin iç mekanı tüm aile fertlerini rahat ettirecek, ergonomik, teknolojik ve fonksiyonel özelliklere sahip.

 

MUTLU ETMESİNİ BİLİYOR...

Test aracımızın kaputunun altında görev yapan 2.0 litrelik TDCi motor,  3500 d/d'de 180 Hp güç ve 2000 d/d'de 400 Nm'lik tork değeri sunarak, 1760 kg ağırlığındaki aracı hareket ettirmekte hiç zorlanmıyor. 

 

Performanstan çok konfor odaklı bir otomobil olan Ford Galaxy'de orta sertlikte süspansiyon sistemi tercih edilmiş. Markanın yol tutuş konusundaki başarısını bilmeyen yoktur. Direksiyon sisteminin tepkileri başarılı. Yüksek boyutlarına rağmen Galaxy, dinamik bir sürüş karakterine sahip. Sürücü ile bütünleşen başarılı bir aile aracı. Geniş ailesi olanların ve ailesine değer verenlerin tercihleri arasında liste başlarında olmayı hakediyor bence. Sürücüsünü ve yolcularını yormayan bir yapıya sahip. İç mekânda rahat bir yolculuk için her şey düşünülmüş.

 

Ford Galaxy, yalıtım konusundaki başarısını da kanıtlamış bir model. Ailece veya arkadaş grubunuzla uzun yolculuklar çok keyifli ve konforlu yolculuk yapmak mümkün olabileceğini belirtmek isterim.

 

 

sponsorlu bağlantılar