Ford Edge yenilendi

YEN─░L─░K / 2019-04-19 18:59:05

Ford SUV ailesinin en büyük üyesi Ford Edge yenilendi. D─▒┼č ve iç tasar─▒m─▒ yenilenen Ford Edge yenilikçi sürü┼č destek teknolojileri ve yüksek verimlili─če sahip güçlü motoru ile üstün performans ve konforu bir arada sunuyor. 

 

┼×─▒k, sportif ve en ince detay─▒na kadar özenle tasarlanan yeni Edge, Ford’un en teknolojik SUV’u olma unvan─▒yla birlikte, daha güçlü ve geli┼čtirilmi┼č bir performans sunuyor. Geli┼čmi┼č Ford Co-Pilot360 kapsam─▒nda sunulan Dur&Kalk ve ┼×erit Hizalama özelliklerine sahip Adaptif H─▒z Kontrol Sistemi ve Acil Durum Manevra Destek Sistemi gibi sürü┼č destek teknolojileri sürü┼č güvenli─čini en üst seviyeye ta┼č─▒yor. 

 

8 inç dokunmatik ekranl─▒ SYNC 3 ve kablosuz ┼čarj ünitesi gibi özellikler her daim ba─čl─▒ kalmaya yard─▒mc─▒ olurken, B&O premium ses sistemi keyifli yolculuklar─▒ beraberinde getiriyor. 238 PS güç üreten geli┼čmi┼č 2.0 litrelik EcoBlue dizel motor, Geli┼čmi┼č Ak─▒ll─▒ 4x4 Çeki┼č Sistemi ve yeni sekiz ileri otomatik ┼čanz─▒man performans ile yüksek yak─▒t verimlili─čini bir arada sunuyor. Yeni Ford Edge, Titanium donan─▒m seviyesinde 585.850 TL tavsiye edilen fiyat─▒yla sat─▒┼ča sunuldu.

 

YEN─░LENEN TASARIMIYLA FORD EDGE SADEL─░K VE ┼×IKLI─×I HARMANLIYOR

Yeniden yorumlanan daha geni┼č ön ─▒zgara, yeni tasar─▒m─▒ ile Dinamik LED Ön Farlar ile LED gündüz farlar─▒, yeni stop lambalar─▒ ve yeniden tasarlanan ön ve arka gövde ile daha güçlü ve dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. 20 inç ala┼č─▒m jantlar, krom tavan raylar─▒, karart─▒lm─▒┼č arka camlar, arka rüzgarl─▒k, panoramik cam tavan modern ve ┼č─▒k görünümü destekliyor. 

 

Kaliteli malzemelerle ve büyük özenle tasarlanan iç mekan yal─▒n, ancak bir o kadar ┼č─▒k bir görünüm sunuyor. Döner vites konsolu ve geleneksel el freninin yerini alan elektrikli park freni yeniden yorumlanan vites konsolu bölgesinin daha ferah olmas─▒n─▒ sa─člarken, bu bölümün sa─č taraf─▒nda iki adet bardakl─▒k bulunuyor. Sürücü kol dayama bölmesinin alt─▒, ön konsolun üstündeki kapakl─▒ olmak üzere farkl─▒ noktalarda geni┼č kullan─▒m çe┼čitlili─či sa─člayan saklama alanlar─▒ kullan─▒m ergonomisini destekliyor. Ki┼čiselle┼čtirilebilir dijital gösterge paneli, ─▒s─▒tmal─▒ ve so─čutmal─▒ ön koltuklar, ─▒s─▒tmal─▒ arka koltuklar ve direksiyon aç─▒labilir panoramik cam tavan, uyumlu ak─▒ll─▒ telefonlar için kablosuz ┼čarj ünitesi ve dijital ses i┼člemcili 12 adet yüksek performansl─▒ hoparlöre sahip 1.000 Watt'l─▒k geli┼čmi┼č B&O ses sistemi keyifli yolculuklar─▒ beraberinde getiriyor.

 

Yeni Ford Edge, yolculuklar─▒ daha konforlu ve daha güvenli hale getirmek ve olas─▒ çarp─▒┼čmalar─▒ önlemek veya etkilerini azaltmak için tasarlanan; Dur&Kalk ve ┼×erit Hizalama özelliklerine sahip Adaptif H─▒z Kontrol Sistemi, ─░kincil Çarp─▒┼čma Freni ve Acil Durum Manevra Destek sistemi de dahil olmak üzere kamera ve sensör destekli  sürü┼č destek  teknolojileri ile yola ç─▒k─▒yor. Yine kamera, sensor ve ultrasonik sensörlerle çal─▒┼čan Dinamik LED Ön Far Sistemi, Yans─▒ma Önleyici Uzun Far Asisitan─▒ ile geli┼čtirilip, Adaptif H─▒z Kontrol Sistemi, ┼×erit Takip Sistemi, Çarp─▒┼čma Önleme Yard─▒mc─▒s─▒ gibi sürü┼č destek sistemleri sürü┼č güvenli─čine katk─▒ sa─čl─▒yor. Dikey ve paralel park özelliklerine sahip Geli┼čmi┼č Otomatik Park Sistemi paralel park ç─▒k─▒┼č yard─▒m─▒yla park etmeyi ve manevralar─▒ kolayla┼čt─▒r─▒yor.

 

Yenilenen Ford Edge, Apple CarPlay uyumlu Ford SYNC 3 multimedya sistemi  sürücünün; sesli komut ve 8 inç renkli dokunmatik ekran üzerinden, sisteme ba─čl─▒ ak─▒ll─▒ telefonlar─▒n─▒, müzik sistemini ve navigasyonu yönetmesine olanak tan─▒rken uygun özelli─če sahip ak─▒ll─▒ telefonlar için kablosuz ┼čarj özelli─či sunuluyor.

 

YÜKSEK VER─░ML─░L─░K SEV─░YES─░NE SAH─░P GÜÇLÜ MOTOR

Yeni Ford Edge 2.0 litre hacimli EcoBlue dizel motorla yollara ç─▒k─▒yor. Yüksek bas─▒nçl─▒ küçük turbo ünitesi ve dü┼čük bas─▒nçl─▒ daha büyük  turbo ünitesi seri olarak çal─▒┼č─▒yor. Küçük turbo ünitesi alt devirlerde yüksek çeki┼č gücü sunarken büyük turbo ünitesi üst devirlerde yüksek güç üretiyor. Modern teknolojinin sa─člad─▒─č─▒ tüm geli┼čmeleri bünyesinde bar─▒nd─▒ran motor 238 HP güç ve 500 Nm tork üretirken çok daha büyük hacimli bir motorun güç ve tork de─čerleriyle, çok daha küçük hacimli bir motorun yak─▒t tüketimi verimilli─čini ve CO2 emisyon sal─▒n─▒m de─čerlerini birlikte sunuyor. Sars─▒nt─▒s─▒z ve sessiz çal─▒┼čan güç aktarma organlar─▒ kararl─▒ bir h─▒zlanma sunarken konforlu ve ak─▒c─▒ bir sürü┼č vaat ediyor. Gücünü sekiz kademeli otomatik ┼čanz─▒man ve ak─▒ll─▒ 4x4 çeki┼č sistemi üzerinden yola aktaran motor start-stop teknolojisinin katk─▒s─▒yla 100 km’de sadece ortalama 7,2 litre yak─▒t tüketiyor ve 187 gr/km CO2 sal─▒n─▒m de─čerine imza at─▒yor. 

 

 

YAPAY ZEKA KULLANARAK YOL TUTU┼× VE YAKIT VER─░ML─░L─░─×─░N─░ ARTTIRIYOR

Ford yak─▒n zamanda Ford EcoSport, Edge, Galaxy, Kuga, Mondeo ve S-MAX gibi farkl─▒ modellerinde kullanmak üzere lastiklerin yol yüzeyine tutunma seviyesini sürekli olarak ölçümleyen ve 20 milisaniyeden (göz k─▒rpma süresinden yirmi kat daha h─▒zl─▒) daha k─▒sa bir süre içerisinde ön ile arka aks aras─▒nda tork da─č─▒l─▒m─▒n─▒ ayarlayan ak─▒ll─▒ 4x4 çeki┼č teknolojisini tan─▒tm─▒┼čt─▒. Yeni Ford Edge’de kullan─▒ma sunulan yapay zeka teknolojisine sahip ak─▒ll─▒ 4x4 çeki┼č sistemi; kaygan sürü┼č ko┼čullar─▒nda daha fazla güven verirken ekstra tutu┼č gerekmeyen sürü┼č ko┼čullar─▒nda yak─▒t tasarrufunu destekliyor. Yeni Ford Edge'de ilk kez tan─▒t─▒lan yeni 4x4 çeki┼č sistemini devreden ç─▒karma teknolojisi, bir ad─▒m daha ileriye giderek  geli┼čmi┼č sensörden gelen bilgileri kullanarak lastiklerin zemine tutunma düzeyini denetliyor ve buna ba─čl─▒ olarak yüzde 6,5 oran─▒nda yak─▒t tasarrufu sa─čl─▒yor.

 

Sürü┼č ko┼čullar─▒ uygun oldu─ču anlarda yak─▒t tüketimini dü┼čürmek için önden çeki┼č modunda gücü aktaran yeni Ford Edge, sürü┼č ko┼čullar─▒ daha zorlu oldu─čunda sorunsuz bir güç aktar─▒m─▒ için ak─▒ll─▒ 4x4 çeki┼č sistemine geçi┼č yap─▒yor. Ak─▒ll 4x4 çeki┼č sistemi devreden ç─▒kartma teknolojisi lastiklerin dönü┼čünü ve kaymas─▒n─▒ takip etmek için çeki┼č kontrol sistemi ve ABS fren sistemi gibi sistemlerden gelen veriler d─▒┼č─▒nda ön cam silece─či ve d─▒┼č ortam s─▒cakl─▒─č─▒ bilgilerini kullanarak hava ve yol ko┼čullar─▒n─▒ belirliyor ve hatta römork çekme durumlar─▒nda bunu da ayr─▒ca denetliyor. Bulan─▒k Mant─▒k (fuzzy logic) kullanan bir algoritma, önden çeki┼čli sürü┼čün veya ak─▒ll─▒ 4x4 çeki┼č sisteminin uygun olup olmad─▒─č─▒n─▒ belirlemek için sadece 10 milisaniyede tüm verileri i┼čliyor.