En ideal şehir otomobili

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-10-30 08:50:48

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Sağlam duruşuyla, güven veren yapısıyla her modelinde kendine has ayrı bir detay barındıran Toyota'nın otomotiv  sektöründeki yeri çok farklı. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Yaris Hibrit ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir içi kullanımlarındaki pratikliği ile dikkat çeken Yaris Hibrit, ekonomisiyle de ön plana çıkıyor.

 

Toyota'nın otomotiv sektöründeki yeri çok farklı. Küçük sınıfın iyileri arasında adından bahsettiren Toyota Yaris Hybrid, şık tasarım ve donanımıyla gönülleri fethetmeyi başarıyor. Toyota güveni, sevgisi, iyi yol arkadaşlığı, yakıt ekonomisi, satış sonrası kolaylıklarıyla da ön plana çıkıyor. 

 

Toyota'nın ülkemizdeki temeli çok sağlam. Her geçen dönemde bu sağlamlığı, gerek tasamlarıyla, gerekse de teknolojisi ile tüm tüketicisine fazlasıyla yaşatıyor. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Yaris Hybrid ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir içi kullanımlarındaki pratikliği ile dikkat çeken Toyota Yaris Hybrid bu haftaki test konuğumuz oluyor. Tasarımı da yenilenen Toyota Yaris Hybrid, “akıcı, rahat ve keyifli” sürüşü ile sınıfının en iyi egzoz emisyonu ve düşük yakıt tüketimi ile rakipleri arasında bir adım öne çıkıyor. Hibrit versiyonuyla kalitenin daha üst seviyeye çıkarıldığı Yaris, konfor ve sürüş keyfi ile gerçek bir şehir otomobili olduğunu kanıtlıyor.

 

TASARIMI DİKKAT ÇEKİYOR

Yenilenen Toyota Yaris'te  dikkat çeken ama fazla abartılı olmayan detaylar var. Otomobile önden bakıldığında keskin yüz ifadesi  ilk fark edilen detay. Büyük havalandırma kanallarına sahip tek parça tampon ve daha fazla ışık yayan ve tasarımı yenilenen gündüz farlarına sahip far grubu dikkat çekiyor. 

 

Krom görünümlü çerçevelere sahip ön sis farları ise tasarımda kalite algısını pekiştiren ince ayrıntılardan. Yaris'in üzerindeki yatay çizgiler, aracın daha geniş görünmesini sağlıyor. Yaris'e profilden bakıldığında genel hatların değişmediği görülürken, arka bölümde ise stop far grubunun ve arka tamponun ufak da olsa elden geçirildiği ve yenilendiği fark ediliyor. Test aracımızdaki donanıma sahip Yaris'te çift renkli (mavi ve siyah) gövde aracın kalitesine vurgu yaparken daha şık görünmesini de sağlamış. 

 

Bu aynı zamanda Yaris'le ilgili “kadın otomobili” algısını da yıkarak erkeklere de hitap ettiğini ortaya koyuyor. Hibrit versiyona özgü mavi detaylar ise Yaris'i hibrit olmayan kardeşlerinden ayıran bir farklılık. 

 

MODERN BİR İÇ MEKÂN

Yeni Yaris'in iç mekanını incelediğimizde; yeni döşemeler, renkler, ince detaylarla ve artan ergonomik alanlarla daha da modern bir görünüme kavuştuğunu görüyoruz. Yenilenen Yaris'te yeni sürücü göstergesinde iki analog gösterge ve onların ortasında yeni 4.2 inçlik renkli TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor. Farklı bilgiler ve araçla ilgili detaylar buradan takip edilebiliyor ve kullanıcı istediği ekranı direksiyondaki düğmelerden seçebiliyor. 

 

Geniş dokunmatik ekran, hem geri görüş kamerası olarak görev yaparken, hibrit sistemi ile diğer özellikleri gösteriyor. Aracı, el freninin yanındaki EV tuşu ile sadece elektrikli olarak kullanmak da mümkün. 

Rakiplerine kıyasla yaşam alanı konusunda oldukça bonkör bir otomobil olan Yaris, 2510 mm'lik dingil mesafesine sahip. 

 

Bu aralığın efektif kullanımı sayesinde, arka koltuktaki diz mesafesi kompakt modelleri aratmıyor. Küçük boyutlarına rağmen baş mesafesi konusunda da sıkıntı yaşatmayan Yaris'in omuz mesafesi ise sınıf standartlarını karşılıyor.

 

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Motor dayanıklılığı ve sorunsuzluğu bilinen Toyota'nın test aracımızda  kullandığı yenilenen 1.5 litrelik 4 silindirli benzinli motor ile ona eşlik edene elektrikli motor 4800 d/d'de toplamda 100 Hp'lik güç ve 3600 d/d'de 111 Nm tork değeri üretiyor. 

 

CVT vites kutusu ile kombine edildi. Düşük yakıt tüketimi odaklı Yaris Hybrid'in fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi ise 100 km'de 3.3 litre. Ağırlıklı olarak İstanbul trafiğinde gerçekleşen testimizde, elektrikli motorun da desteği ile hiç zorlanmadan ortalama 4.3 litrelik değeri elde edebildik. Yaris Hybrid'de benzinli ünite fren sistemi gibi bataryayı şarj ediyor. 

 

50 km/s hıza kadar batarya dolu olduğunda elektrikli motorla ilerlerken, bu hızın üzerinde ve batarya boş iken benzinli ünite devreye giriyor. Şehirlerarası yollarda ise elektrikli motor bu kez benzinli motora hızlanma konusunda destek olarak ekonomik gücün kesintisiz biçimde devam etmesini sağlıyor. Yakıt ekonomisi odaklı Yaris Hybrid'den çok atak bir performans göstermesini beklemek haksızlık olur.

 

İlk hızlanmadan itibaren emin adımlarla hızını artırarak isteklerinize cevap verebiliyor. Yalıtım konusunda sınıf ortalamalarının altında olan Yaris, yol tutuşu konusunda ise güven veriyor. Orta sertlikte süspansiyon sistemi sayesinde Yaris Hybrid, virajlarda çizgisini bozmuyor. Benzinli motora rağmen sunduğu düşük yakıt tüketimi, sessiz çalışan motoru ve konforuyla Yaris Hybrid, dizel motorlu otomobillere güçlü bir alternatif olduğunu ortaya koyuyor.

 
 
 
 

sponsorlu bağlantılar