DS3 Crossback; Gözler üzerinde

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-12-15 18:20:28

Hassas detayları, kişiselleştirilebilen özellikleri ve kendine özgü kimliği ile ön plana çıkan yeni SUV modeli, kendi segmentine göre oldukça üst seviyede konfor, güvenlik, ve teknoloji donanımlarına ev sahipliği yapıyor. Benzinli ve dizel motor seçeneklerine 8 ileri elektronik kontrollü tam otomatik şanzımanın eşlik ettiği araç, oldukça sıra dışı bir kullanıcı tecrübesi vadediyor.

 

Bu haftaki yol arkadaşımız, PSA Grubu'nun premium temsilcisi görevini üstlenen DS markasının Crossover sınıfındaki yeni modeli DS 3 Crossback oldu. PSA Grubu’nun Premium müşterileri için konumlanan DS markasını rakiplerinden ayıran en önemli özellik de farklı ve cesur tasarım dili. B SUV segmentinde yer alan DS 3 Crossback, tasarımı ve genel performansı ile birçok farklı duyguyu yaşatmayı başarıyor.

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

 

Şıklığı, konforu ve teknolojiyi bir araya getiren kompakt DS 3 CROSSBACK, heybetli silueti ile dikkat çekiyor, modernliği ve zarafeti ön plana çıkaran detaylarıyla güçlü bir izlenim bırakıyor.

GİZLİ KAPI KOLLARI

 

Sadece ihtiyaç duyduğunuzda beliren gizli kapı kolları sizi çok şaşırtacak. Bu özel kapı kolları, kullanılmadığında DS 3 CROSSBACK’inizin zarif tasarımıyla kusursuz bir şekilde bütünleşerek gözden kayboluyor.

PSA Grubunun yeni çok enerjili CMP (Ortak Modüler Platform) mimarisinde geliştirilen ilk aracı olma özelliğini taşıyan DS 3 Crossback, oldukça çekici bir tasarım ve bu segmentteki diğer otomobillerden daha yüksek teknolojili özellikleriyle ayrışıyor. Otomobilin marka yüzüne sahip devasa ön ızgarası elmas kesim bir üç boyutlu dokuyla şekillenmiş. LED farlar da özgün tasarıma sahip. Dikey olarak tampona entegre edilen LED gündüz farları ön kısmın hareketliliğini arttırıyor. DS Wings ızgarası, DS E-Tense konsept otomobilinden esinlenilen LED gündüz farları ve DS Matix LED Vision uzun farları, kapsamlı teknolojik özellikleri sergilerken karizmatik bir duruş ortaya koyuyor.

Aynı hareketli yapı profilde de devam ediyor. B sütunlarındaki köpekbalığı yüzgeci şeklindeki çıkıntılı yapı ve karosere gömülü krom kapı kolları DS 3 Crossback’e özgü detaylar.  Görünmez pencere fitilleri, gizli kapı kolları ve antensiz şık tavan çizgisi gibi detaylar DS 3’ü farklı kılan diğer ayrıntılar. Arkada da kısa bir cam, ince stoplar iri bir bagaj kapağı kullanılırken hava çıkışı görünümü detayları da sportif görünüyor. Arka kısımda ise kısa bir cam, ince stop lambalarını birleştiren şık bir süs çıtası ve tampona entegre iki adet krom egzoz çıkışı ile tasarım vurgulanıyor. 4118 mm uzunluk, 1791 mm genişlik ve 1534 mm yükseklik ölçülerine sahip DS 3 Crossback’in bagaj hacmi ise 350 litre.

 

ŞIK BİR İÇ MEKAN

 

Sofistike tasarım, detaylara gösterilen özen ve teknoloji, DS yaşam alanlarının DNA’sını oluşturur. Marka, DS 3 Crossback tasarımında devamlılığı tercih ederek, DS 7 Crossback’in merkezi konsol tasarımı gibi özelliklerini sürdürmeyi tercih etmiştir.

 

Zarif ve üst düzey konsolda; vites seçim kolu, düğme grubu, anahtarsız çalıştırma düğmesi ve sürüş modu seçimi tuşu bulunur. İç mekanda da dışarıda olduğu gibi heyecan verici tasarım tercih edilmiş. Elmas kesim dağınık düğme grubunu ya da vites konsolundaki cam açma düğmelerini kullanmak alışkanlık istiyor. Ön koltuklar yeteri kadar geniş. İç mekanın ferah ya da ergonomik tasarlandığı söylenemez. Ama havalı görünüyor.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

DS 3 Crossback Türkiye’de benzinli ve dizel motor seçenekleriyle satılıyor.  Benzinli motor seçenekleri, 1.2 litre hacimden 100 Hp, 130 Hp ve 155 Hp olarak üç farklı güçte sunuluyor. 100 Hp ile manuel şanzıman, diğerleri ise 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla geliyor. 1.5 lt’lik dizel motorlar ise 100 Hp’de manuel ve 130 Hp’de ise 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla alınabiliyor. Test aracımızın kaputunun altında görev yapan 1.2 litrelik benzinli motor 5500 d/d’de 130 Hp güç ve 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. 

 

Ünitenin 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla uyumu başarılı. İlk kalkış anından itibaren hızlanma isteğine sahip. Fabrika verilerine göre 0-100 km hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştiren DS 3’ün maksimum hızı 196 km/s. Direksiyon yönlendirme hassasiyeti başarılı. Yumuşak süspansiyon sistemi yoldaki bozuklukları emme konusunda başarılı. DS 3 Crossback, iyi ayarlanmış süspansiyon teknolojisi ile konforundan ödün vermiyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU