Berk Çağdaş; İyimser değil, umutluyuz

GÜNCEL / 2020-11-23 00:30:05

Bir dönem B SUV sınıfının satış lideri olan Renault Captur yenilendi ve Türkiye’de satışta. Üst seviye teknolojisiyle donatılan Captur, 211 bin 900 TL başlangıç fiyatıyla satışta.

 

Türkiye’de de 2014 ve 2016 yılları arasında B SUV sınıfının satış lideri olan Captur, günümüz tasarımına ve teknolojisine uygun olarak yenilendi.

 

Türkiye’de satışa çıkan yeni Captur ile ilgili açıklamalarda bulunan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Yeni Captur daha da zenginleşen kişiselleştirme seçenekleri, premium segmente yaklaşan iç kalite ve konforu, üst seviye teknolojisi ve yeni motor gamı ile rekabetin arttığı sınıfta başarısını daha da ileriye taşıyacak.

 

Yeni Captur’un, binek otomobil pazarında 21'inci yılına giren liderliğimizi pekiştirmede önemli rol oynayacağına inanıyoruz” dedi. 

2020 Pazar açısından oldukça iyi geçen bir yıl oldu. 2019 kaynaklı ötelenmiş taleple başlanılan 2020'nin, Kovid-19 nedeniyle önce durgunluk ardından da müthiş bir dinamizme sahne olduğunu belirten Çağdaş, "Yılın son 2 ayında da bu ritmin devam etmesini pazarın 750 -800 bin seviyelerinde tamamlamasını öngörüyoruz" dedi. 

ÖTV VE MATRAH ARTTIRIMI

 

Sıfır araç fiyatlarında, dövize bağlı maliyetler nedeni ile yaşanan yükselişte 2. ele olan talebi canlı tuttuğu için, kısa dönemde 2. el fiyatlarının düşmesini öngörmenin zor olduğunu söyleyen Çağdaş, ÖTV ve matrah düzenlemeleriye ilgili olarak şunları söyledi: "ÖTV revizyonu talebin kırılımını dönüştürüyor. Son yapılan matrah düzenlemeleriyle yerli ve daha düşük ÖTV dilimli otomobillere talebin arttığını gözlemliyoruz. %45 ve %50’lik vergi dilimindeki model sayısı epey daraldı. Yeni yıl ile birlikte; ÖTV matrahlarının yeniden gözden geçirilmesinin; tüketiciler adına olumlu bir adım olacağına inanıyoruz." 

 

RENAULT'DA İLK 10 AY 

 

Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç modelinin ikisinin Renault olduğuna dikkat çeken Çağdaş, "Yeni Clio segmentinin açık ara en çok tercih edilen otomobili. Clio gibi Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen Megane Sedan da en çok satan 3. model olarak başarımıza önemli katkı veriyor. 20 yıldır elde ettiğimiz binek otomobil liderliğini, 2020 yılının ilk 10 ayında da birlikte tecrübe ettiğimiz olağanüstü pandemi sürecine rağmen korumaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" şeklinde konuştu

 

 

2021 BEKLENTİLERİ 

 

Otomotiv sektörü her şeyin yolunda gitmediği zamanlarda da çözüm üretebilen bir ekosistem. Bu yetenek bağışıklık sistemi gibi, kurumsal bir direnç sağlıyor otomotiv sektöründe. 2021 için ‘iyimserden ziyade umutluyuz’ diyebiliriz. Görünen o ki pandemi koşulları 2021 yılında da devam edecek. Renault markasıyla kuşkusuz pazar payımızı ve liderliğimizi korumak yine en önemli hedefimiz olacak. 

 

YENİ CAPTUR TÜRKİYE'DE

 

Daha dinamik dış tasarım, iç mekânda üst segmentlere yaklaşan yüksek kalite ve yenilenen motor gamı ile Yeni Captur Türkiye yollarına çıkıyor. Kullanıcısına en üst düzey kişiselleştirme seçenekleri sunan model, teknolojik devrimi ve güçlü SUV çizgileriyle dikkat çekiyor. Ülkemize Joy, Touch ve Icon donanım seviyeleriyle gelen Yeni Captur, 211.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Yenilenen tamamı turbo özellikli motor gamı kapsamında Yeni Captur, Türkiye’de 1.0 TCe 100 HP, 1.3 TCe EDC 130 HP, 1.3 TCe EDC 155 HP olmak üzere 3 benzinli, 1.5 Blue dCi 95 HP ve 1.5 Blue dCi EDC 115 HP olmak üzere 2 dizel motor seçenekleriyle sunuluyor.