AZ YAKAN, İYİ KAÇAN...

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-07-23 08:35:25

Honda'nın dizel motorlu Civic modelinin otomatik vitesli sedan ve hatchback versiyonu yollara çıktı. Performans ve ekonomik yapısıyla Honda Civic sedan dizel otomatik Elegance donanımı ile 157 bin 600 lira, Executive donanımı ile 169 bin 800 liraya satın alınabiliyor.

 

 

Honda, üretimini ve testlerini Türkiye'de gerçekleştirdiği dizel motorlu Civic sedan ve hatchback modelinin 9 ileri otomatik şanzımanlı seçeneğini satışa sundu.

 

Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, yeni modelin tanıtımında yaptığı konuşmada, otomatik vitesli Civic sedan ve hatchback dizelin, Türkiye'de yeni satış rekoru kırmalarına yardımcı olacağını ifade etti. 

 

Geçen yıl Civic sedanın yakaladığı satış başarısıyla Türkiye'de satışlarını en fazla artıran marka olduklarını ve tarihlerindeki en yüksek satış rakamına ulaştıklarını anlatan Tsumura, "Tabi ki bu başarı 2017 ile sınırlı kalmadı. Civic sedan bu yılın ilk 6 ayında ulaştığı 11 bin 509 adetlik satışla, pazardaki tüm daralmaya rağmen filo dışı satışlarda segmentinin en çok tercih edilen modeli oldu." diye konuştu.

 

 

"HONDA'NIN TÜRKİYE'DEKİ REKORUNU TAZELEYECEĞİZ"

 

Bu artan talebe paralel olarak 2017 yılı sonunda ikinci vardiya üretimine başladıklarını belirten Tsumura, Birleşik Krallık'ı ihracat pazarlarına eklediklerini ve sağdan direksiyonlu Civic sedan modellerini üretmeye başladıklarını dile getirdi.

 

Tsumura, "Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2018'de de Türk müşterisinin uzun yıllardır yollara çıkmasını beklediği dizel motorlu Civic sedan ile Honda'nın Türkiye'deki rekorunu tazeleyeceğiz." dedi.

 

Haziran ayında binek otomobil pazarı yüzde 39 daralmasına rağmen Honda'nın satışlarını yüzde 12 artırdığına dikkati çeken Tsumura, "Civic sedan dizelin yanı sıra Civic dizel hatchback'te de sunduğumuz 9 ileri otomatik şanzıman seçeneği, rakipsiz bir güç-tüketim performansı sunuyor. Manuel ve otomatik vites seçeneğine sahip dizel motorlu Civic sedan modelimizden yıl sonuna kadar 32 bin adetlik bir satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

36 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK

 

Başta iç pazar olmak üzere ihraç edileceği 36 ülkede de büyük ilgi görmesi beklenen Civic sedan otomatik dizel, en son teknolojiye sahip 1.6 litrelik i-DTEC dizel motoruyla iki tekerden çekişli bir otomobilde ilk kez kullanılan sunulan 9 ileri otomatik şanzımanla ekonomi, konfor ve performansı bir arada sunuyor.

 

Yeni Civic sedan otomatik dizel bünyesinde barındırdığı konsept, yaklaşım ve teknolojilerle Honda'nın sportif ve yenilikçi yüzünü yansıtırken, aynı zamanda markanın Avrupa pazarına ve kompakt sınıfa vermiş olduğu önemi de teyit ediyor.

 

Geliştirme sürecinde Türkiye, İngiltere ve Almanya'da yol testleri gerçekleştirilen yeni Honda Civic sedan otomatik dizel, Türkiye'de üretilerek Avrupa'ya ihraç edilmeye devam edecek.

 

 

4,1 LİTRE YAKIT İLE 100 KM'LİK YOL 

 

Honda'nın 120 PS gücündeki 1.6 litre i-DTEC turbo dizel motoru, Civic sedana atak bir sürüş karakteri kazandırıyor. Honda mühendisleri daha verimli bir motor elde etmek için yeni üretim süreçleri geliştirdi, farklı malzemeler ve yeni nesil birleşenler kullandı.

 

Gelişmiş teknolojiler yardımıyla düşük emisyon ve NOx değerleri sunan 1.597 cc hacimli sıralı dört silindirli i-DTEC turbo dizel motor 4.000 d/d'da 120 PS güç ve 2.000 d/d'da 300 Nm tork üretiyor.

 

9 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen Civic sedan 0'dan 100 km/s hıza 10,2 saniyede ulaşıyor. Civic sedan bu motor ve şanzıman kombinasyonu ile 200 km/s son hıza erişebiliyor

 

Güncel NEDC test normuna göre 108 gr/km CO2 emisyon salınımı gerçekleştiren Civic Sedan Dizel, 100 km'de sadece 4,1 litrelik ortalama yakıt tüketimi değerine ulaşıyor.

 

 

157 BİN 600 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLARLA SATILIYOR

 

Yeni Civic sedan 1.6-litre i-DTEC "Premium", "Elegance" ve "Executive" olmak üzere üç farklı donanım paketiyle satışa sunuluyor.

 

Giriş seviyesi olarak sunulan Elegance donanım seviyesinde 16 inçlik alaşım jantlar, otomatik yanan farlar, adaptif hız sabitleme sistemi, ısıtmalı ön koltuklar, ön ve arka park sensörleri ve geri görüş kamerası ve sunroof bulunuyor.

 

Executive donanım seviyesinde bunlara ilave olarak 7 inçlik dokunmatik renkli multimedya, Honda CONNECT bilgi ve eğlence sistemi, çift bölgeli otomatik klima, 17 inçlik alaşım jantlar, deri döşeme, LED ön farlar ve anahtarsız giriş ve çalıştırma sunuluyor.

 

Civic sedan dizel otomatik Elegance donanımı ile 157 bin 600 lira, Executive donanımı ile 169 bin 800 liraya satın alınabiliyor.

5 kapılı hatchback modeli ise Elegance donanımı ile 158 bin lira, Executive donanımı ile 172 bin liraya tercih edilebiliyor.

 

 

SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Merakla beklenen Honda Civic dizel otomatik versiyonu satışa sunuldu. Yeniliklere doymayan Honda yine gönülleri fethetmeyi başardı. 9 ileri otomatik şanzımanıyla dikkat çeken Honda Civic tam anlamıyla başlığımızda da belirttiğim gibi 'Az yakan, çok kaçan' cinsten bir araç oldu. Ekonomik duruşu ve yüksek performansı ile sürücüsünü adeta mest ediyor. İzmir-Bodrum arası kullanma fırsatı bulduğumuz Honda Civic anlatılacak çok yanı var bence. Ama bizi etkileyen bir kaç hususu belirtmeden geçemeyeceğim. 

 

Tasarım konusuna hiç değinmeyeceğim. İlk çıktığı günden bu yana tasarım anlamında büyük beğeni topluyor zaten. Tasarıma ek olarak iç dizayn muhteşem oldu. İlk etapta aracı çalıştırıp vitesi arıyor olabilirsiniz. Vitessiz tasarlanan yeni Honda Civic, bu özelliği ile biraz alışkanlık gerektiriyor olabilir. ama bu pek de uzun sürmüyor. 

En çok dikkatimi çeken husus hiç şüphesiz sessizliği oluyor. Sanki kullandığımız araç dizel değil benzinli. Ya vites geçişlerine ne demeli... Tek kelime ile muhteşem.

 

Hızlanması çok iyi, vites geçişleri sarsıntısız ve gayet başarılı. Yol tutuşu çok iyi. Yüksek hızlarda dahi sürücüsünü tedirgin etmiyor. Honda Civic, bu donanım ve tasarımı ile satış rekorunu tekrardan tazeleyecek.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU / İzmir-Bodrum