'Akıllı' Fiat, ucuz kasko

GÜNCEL / 2020-11-23 00:16:19

Türkiye’nin ilk uzaktan erişim teknolojisini hayata geçiren Fiat, Yol Arkadaşım Connect uygulamasıyla araç ile sürücüyü birbirine bağladı. Connect teknolojisi, kişiselleştirme yetkinliğiyle araç kaskosunda müşterilere gereksiz ücretler ödetmiyor.

 

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç

 

Türkiye otomotiv sanayine damga vurmuş markaların başında gelen Fiat, hem ülkemizde üretiliyor hem de ihraç ediliyor. Teknolojiyi de yakın takip eden Fiat, Türkiye’nin ilk uzaktan erişim uygulaması ‘Fiat Yol Arkadaşım Connect’ ile araç ve sürücüyü birbirine bağladı.

 

İki yıl önce bazı bayilerinde ‘görüntülü görüşme’ teknolojisini kullanmaya başlayan Fiat, pandemiyle birlikte tüm bayilerini dijitalleştirdi ve müşterilerine dijital kanallardan üzerinden araç satın alma imkanı sundu. Otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmeleri, dijitalleşen bayi satışlarını, elektrikli Fiat modelini ve ÖTV’yi Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç’a sorduk.

 

İlk olarak Fiat’ın yüzde 100 elektrikli modeliyle ilgili konuşan Aytaç, “Elektrikli ve hibrit yatırımlarını açıklamaya başlayan Fiat, yeni ve tamamen elektrikli modeli 500’ü 2021’de Türkiye pazarında satışa sunmayı hedefliyor” dedi.

 

HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

 

“Müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak için devreye aldığımız ve çok değer verdiğimiz bir uygulama olan ‘Fiat Yol Arkadaşım (FYA) Connect’, Türkiye’nin ilk uzaktan erişim teknolojisi” diyen Altan Aytaç, “Uzaktan bağlanabilirlik teknolojisiyle araç ile sürücüyü, sürekli zenginleştirdiğimiz Fiat Yol Arkadaşım aplikasyonu sayesinde birbirine bağlayarak, müşteri deneyimini farklı ve ayrıcalıklı bir boyuta taşıyoruz” dedi.

 

“Fiat Yol Arkadaşım Connect Kasko projemiz ile ilgili ayrı bir parantez açmak istiyorum” ifadesini kullanan Aytaç şunları söyledi: “Connect bağlanabilirlik teknolojisi müşterilere gereksiz ücretler ödetmiyor. Uygulamayı kullananlar, araç kullanım verileri analiz edilerek hesaplanan sürüş puanının haricinde, otomobilin kullanım süresine göre kasko poliçelerinde indirimden yararlanabiliyor.”

 

 

MÜŞTERİYE HİZMET

 

Dijitalleşmenin günlük hayatımızdaki yerinin hızla arttığını söyleyen Altan Aytaç, “İki yıl önce 35 bayimizde sağlamakta olduğumuz canlı ve görüntülü görüşme hizmetimizi de pandemiyle birlikte Türkiye’de bulunan bayilik ağımızın tamamında online ortama taşıdık. Müşterilerimiz fiat.com.tr, bayi web siteleri veya sosyal medya aracılığıyla diledikleri bayinin satış danışmanına saniyeler içerisinde bağlanabiliyor. Özetle, şu anda müşterimizin aracı isterse Fiat bayilerinden teslim almasını sağlıyor ya da talep ettiği adrese yönlendiriyoruz. Evrakları teslimatı tercih ettiği noktada imzalaması yeterli oluyor” şeklinde konuştu.

 

Aytaç, klasik bayi satış sisteminin evrilmesiyle ilgili, bu bir değişiklikten ziyade dijital teknoloji kullanımının sağladığı bir gelişim diyebileceğimizi belirtti.

Mevcut durumda Fiat Yol Arkadaşım Connect kullanıcı sayısı 15 bin kişiye ulaştı.

 

FYA CONNECT NE İŞE YARIYOR? 

 

- Araç lokasyonu, lastik durumu

- Uzaktan kapı-bagaj açma kapama

- Ambulans çağırma hizmeti

- Çekilme uyarısı

- Kaza ve kara nokta bildirimi

- Hız ve mesafe limiti

- Yolculuklarım-servis/bakım bilgileri

- Acil yol arkadaşım

- Araç ikaz bildirimleri

- Araçtan uzakta iken araç menzil

- Yakıt ve akü durum bilgisi